Dolar fırladı

Yunanistan`a sağlanan yardıma rağmen Avrupa`nın borç krizinin diğer zayıf euro bölgesi ülkelerine yayılabileceği endişelerinin devam etmesiyle kur ve faiz yükselişe geçti.

Bankalararası piyasada dün spot kapanışta 1.5195 TL olan ve gün içinde en son 30 Mart`ta görülen 1.5330`u test eden ve en iyi dolar alış kotasyonları, bu sabah ilk işlemlerde 1.5300/1.5340 seviyesindeydi. İlerleyen dakikalarda dolar yükselişini sürdürdü ve 1.5450 seviyelerine kadar yükseldi.

Doların yükselişinde Avrupa`daki endişelerle düşüşe geçen Euro/dolar paritesinin de etkisi oldu. Euro, dolar karşısında 14 ayın en düşük seviyesi olan 1.2789`ü gördü. Euro`nun dolar karşısındaki kaybı devam ediyor.

Tahvil-bono piyasasında dün spot kapanışta yüzde 9.60, valörlüde yüzde 9.67 ve son işlem yüzde 9.76 olan 25 Ocak 2012 itfalı valörlü gösterge tahvilin bileşik faizi, bu sabah tezgahüstü piyasada ilk işlemlerde yüzde 9.80/9.70 seviyesindeydi. Faiz dün işlem bazında 8 ayın yeni zirvesi olan yüzde 9.78`i test etmişti.

Bankacılar, AB borç endişelerinin gündemin en önemli maddesi olması nedeniyle piyasalarda iç gündemden ziyade küresel piyasalardaki gelişmelerin ve parite etkisinin yakından izlenmeye devam edileceğini, faiz tarafında risk iştahında artış olmasa bile bir miktar lokal destek görmeyi beklediklerini söylediler.

İç piyasada yılın ikinci enflasyon raporunun yayımlanmasının ardından bugün açıklanacak Merkez Bankası Mayıs ayı birinci dönem beklenti anketi takip edilecek. ABD`de ise TSİ 1530`da açıklanacak haftalık işsizlik maaş başvuruları, birinci çeyrek ABD istihdam maliyeti ve ABD verimlilik verileri izlenecek.
"Euro para birimine ilişkin soru işaretleri küresel piyasalarda devam ediyor" diyen üst düzey bir bankacı,

"Bugün için yön öngörüsünde bulunmak çok mantıklı olmaz. İç piyasa tamamen küresel risk iştahındaki gelişmeleri yansıtıyor. Endişeleri artıracak bir gelişmeyle içeride de kayıplar artabilir. Azaltacak gelişme de aynen bize de yansıyacaktır" dedi ve ekledi:

"Özellikle dolar/TL dün de olduğunu gibi euro/dolar paritesine ve diğer EM piyasalarına tamamen paralel bir seyir izleyecektir. Bono da aynı gelişmelerin yansımasını bekliyoruz ancak olası bir sert yükselişi yavaşlatacak lokal alımlar göreceğimizi de düşünüyoruz. Faiz seviyeleri alım için uygun görülüyor ama yine de sert kayıplar alımlar isteklerini de öteliyor."

Euro, dün yatırımcıların zayıf euro bölgesi ülkelerinin borçlarından kaçarak güvenli limanlara sığınmalarıyla 14 ayın en düşük seviyesine geriledi. Parite bir ara 1.28 seviyesinin altını test etmesinin ardından bugün TSİ 0850`de 1.2829/1.2832 seviyesinden işlem görüyor.(SABAH)

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR