Şanlıurfa Belediyesi`ne `Ulusal Kalite Başarı Ödülü`

Bu yıl 20.`si düzenlenen `Ulusal Kalite Ödül Töreni`nde, Şanlıurfa Belediyesi `Ulusal Kalite Başarı Ödülü`nün sahibi oldu.

Şanlıurfa Belediyesi, Türkiye Kalite Derneği (Kalder) tarafından her yıl verilen "Ulusal Kalite Başarı Ödülü"nü kazanarak, 104 yıllık tarihinin en önemli başarılarından birine imza attı. "Yaşanabilir Gelecek" temasıyla İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi`nde düzenlenen 21. Kalite Kongresi`nin son gününde, Kalder tarafından düzenlenen `Ulusal Kalite Başarı Ödülü`ne `Kamu Hizmetleri` kategorisinde aday olan ŞanlıurfaBelediyesi, ödülünü törenle aldı.

`Ulusal Kalite Ödülü Töreni`ne Şanlıurfa Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba`nın yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çok sayıda iş adamı ve sanayici katıldı.

FAKIBABA: "ÖDÜLÜ ŞANLIURFALILAR ADINA ALDIM"

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi`nde düzenlenen törende konuşan Başkan Fakıbaba, "Göreve geldiğim günden bu yana çalışanlarımla birlikte iyi bir takım oluşturduğumuza yürekten inanıyorum.Şanlıurfa olarak başarının en üst çıtasına yükselmeyi hedefliyoruz. Biz belgeleri alıp bir yere asmak için çalışmıyoruz. Hizmetin kalitesini artırmak için çabalıyoruz. Çünkü bu başarılar neticede Şanlıurfa halkına yansımaktadır. Yakalanan başarı belediye ile birlikte Urfa halkının başarısıdır. Daima belirttiğim bir hedef vardı. `Şanlıurfa tüm Türkiye`de konuşulacak` diyordum. O gün bugündür, artık Şanlıurfa kalitesiyle tümTürkiye`de konuşulmaktadır" dedi.

Şanlıurfa`dan İstanbul`a giderek törene katılan belediye başkan yardımcıları, belediye birim amirleri, birim sorumluları ve EFQM proje ekibinin coşkulu tezahüratları eşliğinde, ödülünü meslektaşı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş`ın elinden alan Fakıbaba, ödülü başta belediye çalışanlarına, daha sonra ise Şanlıurfalılara armağan ettiğini söyledi.

Ulusal Kalite Ödülleri`nin, kalite alanında Türkiye`nin en büyük ve itibarlı kalite etkinliği olduğunu belirten Kalite Ödülü Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Durman, işletme ve kamu kurumları başvurularının birlikte değerlendirildiğini ve değerlendirmede referans alınan EFQM Mükemmellik Modeli`ndeki tanım ve kavramların güncellendiğini, günümüzün eğilimleri ile daha da güçlendirildiğini ifade etti.

Ayrıca Mükemmellik Modeli`nin 2010 sürümünün kurumların beklentilerini daha yüksek oranda karşıladığını ve çalışmalarına daha fazla katma değer sağladığını vurgulayan Prof. Dr. Durman, "Türkiye`de kalite kültürünün artmasında ve toplam kalite yönetim felsefesinin yaygınlaşmasında Ulusal Kalite Ödülleri önemli rol oynamakta. Ulusal Kalite Ödülü`nü almak için 20 yıl içerisinde 246 kuruluş başvurmuş ve bu yıla kadar 40 `Başarı`, 27 `Büyük`, 5 `Mükemmellikte Süreklilik` ödülü olmak üzere toplam 72 ödül verildi" diye konuştu.

ÖDÜL SÜRECİ HAKKINDA

10 Şubat-13 Kasım 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen ödül sürecinde, 5`i işletme 5`i ise kamu kurumu olmak üzere 10 başvurunun yapıldığı Ulusal Kalite Ödülü`nde, 9 katılımcı finale kaldı. 108 değerlendiricinin özverili çalışmaları neticesinde sonuca ulaşılan Ulusal Kalite Ödülü`nde, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği`nin başkanlığında 7 jüri üyesi görev aldı

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR