Suriye`de Muhalifler ile PYD Anlaştı

Şanlıurfa`nın Ceylanpınar İlçesi`nin karşısında bulunan ve günlerden bu yana şiddetli çatışmanın görüldüğüSuriye`nin Haseki kentine bağlı Resulayn İlçesi`nde PYD güçleriyle Özgür Suriye Ordusu`na bağlı muhaliflerin anlaşmaya vardığı bildirildi.

Türkiye sınırına yakın noktaya silahları ve üzerinde uçaksavar bulunan araçlarıyla toplu halde muhalifler, PYD güçleriyle anlaştıklarını ve endişeyle Türkiye`ye giden Suriyeliler`in Resulayn`a dönmeleri çağrısında bulundu.


İç karışıklığın sürdüğü Suriye`de, Özgür Suriye Ordusu mensubu muhalifler geçen 8 Kasım`da Ceylanpınar`ın karşısında bulunan Haseki kentinin Resulayn İlçesi`nde ordu birlikleri ile çatışmaya başlamıştı.

Şiddetli çatışmalar sırasında iki gruptan ölen ve yaralananlar oldu. Suriye tarafından ateşlenen bir silahtan çıkan mermi Ceylanpınar`daki bir öğretmenin hafif yaralanmasına yol açtı. Yine Suriye tarafından atılan ve Ceylanpınar`a düşen patlamamış roketatar mermisi güvenlik güçlerince imha edildi, seken çok sayıda kurşun ilçedeki yerleşim birimlerinde hasara yol açtı.

2 TARAF ANLAŞMAYA VARDI

Ceylanpınar`da tedirginliğe yol açan çatışmaların ardından hafta sonu sınırda sessizlik hakim oldu.

Cuma gününden bu yana zaman zaman birkaç el silah sesinin duyulduğu Resulayn`da bulunan muhalifler öğle saatlerinde Türkiye sınırına yakın noktada toplanmaya başladı. Üzerinde uçaksavarların bulunduğu kamyonetleriyle Türkiye sınırına 150 metre uzaklıktaki boş alana silahlarıyla gelen muhalifler burada tekbir getirdi.

Yaklaşık 1 saat Türkiye sınırına yakın noktada duran ve sık sık tekbir getiren muhalifler, sınırda bulunan yüksek bir binaya da Özgür Suriye Ordusu bayrağı dikti.

Saat 13.30 sıralarında muhaliflerin dağılmaya başladığı görülürken, Türkiye tarafına doğru gelen bazı kişiler adına bir muhalif sınır hattında toplananlara Arapça konuştu. PYD ile anlaştıklarını söyleyen muhalif, bundan sonraki süreçte çatışmaların son bulduğunu ve olaylar sırasında Türkiye`ye giden Kürt ve Arap kökenli Suriyeliler`in Resulayn`a dönmelerini istedi.

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR