Türkiye Patriot yerleştirirse büyük bedel öder`

Tahran’ın Suriye sınırına konuşlandırılması planlanan Patriot füzelerine gösterdiği tepkiler giderek tırmanıyor.

İran Dışişleri Bakanı Ali Laricani’den sonra şimdi de ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in baş askeri danışmanı Tuğgeneral Yadullah Cavani, Türkiye’ye Patriot füze konuşlandırılmasının stratejik bir hata olduğunu öne sürerek, “Ankara şunu bilmelidir. Eğer Patriotlar Suriye’ye yapılacak bir müdahale için hazırlıksa, Ankara eskisinden çok daha fazla bedel öder ve büyük zarar görür” dedi.

Türkiye’nin Batı destekli Suriyeli muhaliflere yardım etmesinin başka bir büyük stratejik hata olduğunu savunan Cavani, “Suriye’deki krizin patlak vermesinden sonra Türkiye Batılı ülkelerde Siyonistlerin oyununa geldi ve Suriyeli yıkıcı gruplara yardım ederek alevlerin büyümesine yol açtı” diye konuştu.

Hamaney’in danışmanı, Patriotlar’ın Türkiye’nin güvenliğine bir katkısının olmayacağını iddia ederek, “Tam tersine, bu füzeler, zaten güney komşusuna ihanet etmekle suçlanan Ankara’nın Suriye halkının gözündeki itibarını daha da azaltacaktır” dedi.

AMERİKA`YA DA GÖZDAĞI

İran Dışişleri Bakanlığı yetkilileri yaptıkları açıklamada Amerika`nın Ekim ayında İran hava sahasını 8 kez ihlal ettiğini belirtti. Bakanlık adına konuşan Ramin Mehmanparast, `sınırlarımızı ihlal eden her ülke ciddi yaptırımlarla karşılaşacaktır` diyerek göz dağı verdi. Birleşmiş Milletler`e de resmi olarak şikayette bulunduklarını söyleyen Mehmanparast, Amerika`nın kınanmasını istedi. Hatırlanacağı gibi 1 Kasım`da iki İran savaş uçağı hava sahalarını işgal ettiğini açıkladıkları bir Amerikan insansız uçağını düşürmüştü.

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR