`Halkı aç bırakmak`

Times gazetesinin başsayfasında çıkan haberde, Anthony Loyd, Suriye`de milyonlarca kişinin açlık içinde olduğunu ve Esad`ın bunu bir strateji olarak kullandığını yazıyor.

Yazar, Halep`te yaşayan iki milyon kişinin son iki haftadır yaşanan saldırılar nedeniyle bir yandan hayatta kalmaya çalışırken, bir yandan da gıda sıkıntısı ile başetmeye çalıştığını belirtiyor.

Halep`te isyancıların kontrolündeki bir bölgede kurulan ve yiyecek dağıtımı yapılan yerde birinin "eski çağlara dönüyoruz" sözlerini aktaran haber, kışın gelmesiyle gıda fiyatlarının yaklaşık yüzde 75 oranında arttığını ve maaşların yüzde 50 oranında düştüğünü belirtiyor.Yazar çevre şehirlerden ve köylerden çok sayıda kişinin Halep`e geldiğini, halkın sık sık yaşanan su ve elektrik kesintileri nedeniyle çok zor koşullar altında yaşadığını ve birçok kişinin ısınmak için ağaçları kesmeye başladığını yazıyor.

Rejimin artık sivilleri hedeflemeye başladığını ifade eden yazar, insanların neredeyse tek gıdası olan ekmek fırınlarına da saldırılar yapıldığını belirtiyor.

Yazıda insanların yaklaşık dokuz saat ekmek sırasında beklemek zorunda olduklarını ve elektrik ve su kesintileri nedeniyle üretimin giderek düştüğü ifade ediliyor.

Şehirde ÖZgür Suriye Ordusu`na verilen desteğin de giderek azaldığını ve bazı isyancıların fırınlardan zorla ekmek aldığını belirten Loyd, yazıyı mülakat yaptığı Suriyeli bir vatandaşın sözleriyle sonlandırıyor: "Üç kaya arasında sıkıştık. Hırsızlık yapan ve bize bakamayan Özgür Suriye Ordusu, elinden gelse soluduğumuz havayı elimizden alacak bir rejim, ve bizi umursamayan dünya." (BBC Türkçe)

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR