Şanlıurfa Belediyesi 100 Kadına Daha Mikro Kredi Verdi

Şanlıurfa Belediyesi tarafından 100 ev hanımına daha bin TL`lik mikro kredi desteği sağlandı.

Şair Nabi Kültür Merkezi`nde düzenlenen programla dağıtılan mikro krediyle birlikte belediyeden 9 yılda mikro kredi alan bayanların sayısı bin 300`e ulaştı.

Bugüne kadar maddi durumu iyi olmayan ve geçinmekte zorlanan kadınlar, belediyeden aldıkları bin TL mikro kredi desteği ile iş yerlerini kurdular ve sermayelerini bir yılda 25 kat artırdılar. Mikro kredi alan kadınlardan 300`ü tüccar olmayı başarırken, kimi hastane önlükleri üretmeye başladı, kimi kına gecesi ürünleri, genç kızlara çeyiz üretirken, kimileri de döner salonu açtı ve hayalindeki arabayı aldı.

Şanlıurfa`da mikro kredi uygulamasına 2005 yılından itibaren başlayan Şanlıurfa Belediyesi kent merkezindeki kadınların yaşam koşulları ve sosyal statülerinin iyileştirilmesi amacıyla tüm dar gelirli mahallelerde tek tek ev ziyaretleri yaptı.

Saha çalışması sonucunda 5 bin anket yapan belediye, belirlediği dar gelirli iş kurma/iş yapma konusundaki kararlılıklarını esas alarak 2012 yılına kadar bin 200 kadına mikro kredi dağıttı. 2013 yılının ilk ayında da 100 kadına daha mikro kredi dağıtan Şanlıurfa Belediyesi, kadınların iş kurmasını sağladı.

Mikro kredi dağıtım programına; Şanlıurfa Belediyesi Sosyal Yardım Birimi Sorumlusu İbrahim Akbaş, Gıda Bankası Sorumlusu Hakkı Murat ve Şanlıurfa Belediye Başkan Yardımcısı M. Fevzi Yücetepe katıldı.

Şanlıurfa`da nüfusun yarısını oluşturan kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmesi, eğitimli olması, bilinçli olması, çocuklarını yetiştirmesi anlamında yürütükleri projenin çok önemli olduğunu dile getiren Yücetepe, "Bu anlamda 2004 yılından itibaren şehrin değişik noktalarında kadın destek merkezlerini açtık. Şimdi de Ahmet Yesevi Mahallesi`nde bir kadın destek merkezi yapıyoruz. Bu yeni yaptığımız kadın destek merkezinde kadınların spor yapacakları bir salon da olacak. Ayrıca TOKİ`de Batı Kent Mahallesi`nde yine böyle bir proje hazırlıyoruz. Yani bizim için kadınların bilinçlenmesi bizim için çok önemli. Urfa için çok önemli. Türkiye için önemli. Bir taraftan kadın destek merkezleri açarken diğer taraftan mikro kredi dağıtıyoruz. Bugün itibariyle bu rakam bin 300 bayan oldu. Bunu 5 ile çarpsanız aileleriyle birlikte 6 bin 500 nüfusa hitap ediyor. Bu küçümsenecek bir rakam değil. İnşallah mikro kredi alan bayan sayısını bin 600`e ulaştıracağız" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR