Fırat`ın Rotası Belirlendi

Şanlıurfa`nın Birecik ilçesinde Fırat Nehri`nde suyun derinlik haritası çıkarılarak, tekneler için güvenli rota oluşturuldu.

Birecik Kaymakamlığı tarafından yürütülen ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı`nca finanse edilen `Rotamız Birecik Projesi` kapsamında Türkiye`de ilk defa nehir üzerinde derinlik ölçüm çalışması yapıldı. Fırat Nehri üzerinde Mezra beldesi ile Kelaynak Üretme İstasyonu noktaları arasındaki yaklaşık 5 km`lik nehir bölgesinde, gezinti teknelerinin güvenli bir şekilde gezebilmesi amacıyla suyun derinlik haritası çıkarıldı. Belirli noktalara 20 adet ışıklı şamandıra konumlandırılarak tekneler için güvenli bir rota oluşturuldu.

Birecik Kaymakamı Fehmi Sinan Niyazi proje ile ilgili yaptığı açıklamada, "Her damlasında kadim medeniyet Mezopotamya`nın izlerini taşıyan ve Fırat Nehri`nin kıyısında kurulu olan ilçemiz, 12 km uzunluğundaki seyre doyumsuz kıyı şeridi, zengin tarihi, kalesi, köprüsü, kelaynağı ve 400 gemilik Osmanlı donanmasına ev sahipliği yapmış potansiyeli ile turizm cenneti olmaya namzet bir şehir konumundadır. Bu çalışma, turizm hazinesi olan ilçemizin su turizmine yönelik bu potansiyelini ortaya çıkarmak ve tanıtmak, farklı yatırım alternatifleri sunarak ilçemizin çevre yerlerle rekabet gücünü artırmak, su üzerinde uygulanması planlanan tekne gezintileri, duba restoran ve su sporları gibi faaliyetlerin gerçekleşmesini hızlandırmak ve ilçe ekonomisine turizmle güç kazandırmak amacıyla yapıldı. Nehir üzerinde turizmine yönelik yatırım endişelerinin giderilmesi açısından çok önemlidir." dedi

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR