MİLLETVEKİLİNİN SİLAH ÇEKME GİRİŞİMİ

Viranşehir`de 5 kişinin gözaltına alındığı gerginlik sırasında BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici`nin, kalabalığı dağımak için gaz bombası kullanan polislerin üzerine `Şerefsiz` diyerek yürüdüğü ve `Vururum atanı` diyerek silah çekme gğirişiminde bulunduğu öne sürüldü.

Viranşehir`de, Suriye`deki Kürtler`e destek için düzenlenen etkinlikte PKK lehine slogan atan gruba müdahale eden polisler ile BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici arasındaki diyalog kameralar tarafından kaydedildi. Görüntülerde müdahale sırasında gazdan kendisi de etkilenen BDP`li Binici`nin, polislerin yanına gelerek, "Ne diye atıyorsunuz. Bekle bekle. Milletvekili olarak buradayım. Hangi şerefsiz attı" dedi. Milletvekili İbrahim Binici`nin "Vururum atanı" dedikten sonra elini beline götürdüğü görüldü.

KIŞANAK`TAN POLİSLERE TEPKİ

Gerginliğin ardından Viranşehir Belediyesi Kültür Merkezi`nde basın toplantısı düzenleyen BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, polislerin müdahalesine tepki gösterdi. Olanların `kışkırtma` ve `faşizan uygulama` olduğunu ifade eden Kışanak şöyle konuştu:

"İçişleri Bakanlığı bize `Partiniz gidip bu etkinliği yapabilir` diyor. Etkinlikte sıkıntı yaşanmayacağı sözüne rağmen bugün burada faşizan bir saldırı ile karşı karşıya kaldık. BDP parlamentoda bulunan 4 partiden biridir. Amfi tiyatroda konuşma yapılan bir etkinlikte doğrudan insanlar hedef alınarak saldırı yapıldı. Bu bir kışkırtma, faşizan uygulamadır. AK Parti hükümeti çıkıp Başbakan ve İçişleri Bakanı çıkıp bunu bize izah edecekler. Burada bu polisler, kimin emri ile insanları doğrudan hedef alarak saldırı yapılıyor. Biz köle miyiz, onlar da sömürgeci midir? Esad`ın yaptığı saldırıdan beter bir saldırı ile halkın üzerine geldiler. Direkt biz milletvekillerini hedef alarak sıkmaya başladılar. Burada benim şoförüm yaralandı. Başbakan açıkça çıkıp bu saldırıyı bize izah etsin."

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR