Gazze`ye ambargo kalktı sevkiyat başladı

İsrail Dışişleri Bakanlığı, İsrail`in Türkiye`den özür dilemesinin ardından, ihtiyaç duyulanmalzemelerin Gazze`ye girişine izin verilmeye başlandığını söyledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu`nun cuma günü Başbakan Erdoğan`ı arayarak, Mavi Marmara saldırısı için özür dilemesinin ardında Gazze`ye uygulanan ambargo kalktı.

``AMBARGO SİYASETİ DEĞİŞTİ``

Gazze üzerinde `basit` bir ambargo olduğunu iddia eden İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emira Oron, yaptığı açıklamada, İsrail`in Gazze`ye yönelik izlediği ambargo siyasetini değiştirdiğini ve ihtiyaç duyulan malzemelerin Gazze`ye girişine izin vermeye başladığını ifade etti. İsraiili yetkili, Başbakan Recep TayyipErdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında geçen konuşmanın ayrıntıları hakkında bir bilgisi olmadığını belirterek, ikilinin söz konusu telefon görüşmesinde Gazze`ye yönelik ambargonun kalkması yönünde karar aldığını vurguladı.

``HER İKİ TARAFIN DA TAVİZ VERMESİ GEREK``

Oron İsrail`in Türkiye`den özür dilemesi konusunda `Önemli ve olumlu bir adım olmakla beraber, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için yeterli değil. Mavi Marmara olayının ardından asgari düzeye indirilen diplomatik ilişkilerin düzeltilmesi ve diğer konularda uzlaşma sağlanması için her iki tarafın bir takım tavizler vermesi ayrıca Suriye krizi başta olmak üzere bölgedeki sorunların çözümü konusunda daha fazla adımlar atılması gerekiyor` dedi.

NETANYAHU TELEFONLA ÖZÜR DİLEMİŞTİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu`nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`la yaptığı telefon görüşmesinde Mavi Marmara baskını sebebiyle Türk halkından özür dilediği, tazminat ödemeyi ve Gazze dahil Filistin topraklarına sivil halkın kullanacağı malların girişine ilişkin kısıtlamaları kaldırmayı kabul ettiği açıklanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR