KUDUZ EĞİTİMİ TOPLANTISINDA GERGİNLİK YAŞANDI

Şanlıurfa Sağlık Müdürlüğü il, ilçe ve köylerdeki muhtarlara yönelik "Kuduz" hastalığı konusunda bilgilendirme toplantısı verdi. Toplantıya sorunlarını anlatmak için gelen muhtarlar konunun kuduz konusu toplantısı olduğunu duyunca salonu terk etti. Vali Yardımcısı Mehmet Özel ise, salonu terk eden muhtarlara sert mesajlar verdi.
Sağlık İl Müdürlüğü Eğitim Şubenin organize ettiği eğitim, bugün İl Özel İdare Salonu`nda gerçekleşti. Eğitime katılan muhtarları bilgilendirmek üzere Harran Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Sude Tekin Koruk oldu. Eğitim toplantısında, "Kuduz nedir? Hangi tür hayvanlarda görülür? Kuduza yakalanmış hayvanlarda ne gibi belirtiler gösterir? Kuduz Hastalığına yakalanmış insanlardaki belirtileri nelerdir? Kuduz nasıl bulaşır? Kuduzdan korunmak için neler
yapmalıdır? Kuduz şüphesi söz konusu olduğunda neler yapılmalıdır? Kuduz Hastalığının tedavisi var mıdır?" konuları hakkında bilgiler verilirken, bazı muhtarlar salonu terk etti. Toplantıya köylerindeki, ilçelerindeki yol, su elektrik gibi konuların konuşulacağını tahmin eden muhtarlar, toplantının konusunun "Kuduz" eğitimi olduğunu duyunca ilk olarak teker teker, ardından toplu olarak terk etti.
Salonu terk eden muhtarlar, "Bizim sorunlarımız var. Kuduz hastalığını zaten biliyoruz. Sorunlarımızı dinlemiyorlar, kuduz hayvanlar için bizi çağırıyorlar. Sağlık ocağımız yok, okulumuz yok, elektriğimiz yok, bizi kuduz hayvanlar için çağırıyorlar. Biz köyümüze hizmet gelmesi için hizmet gelmezi için dilekçe verdik. 7 Aydır daha köyümüze hiçbir yetkili gelmedi. Bu kadar muhtarın günahı neydi de buraya kadar çağırdılar. Sağlık sorunu toplantısı olabilir ona bir şey diyemem ama bizimde sorunlarımız var
onları dinlesinler. Köpeği öldüreceğiz, toprağa gömeceğiz üstüne kireç örteceğiz. Bunları zaten biliyoruz. Biz çamurda boğuşuyoruz bunları kimse anlamıyor. Yollarımız bozuk, her şeyimiz bozuk, bizi bu kuduz hastalığıyla ilgili toplantıya çağırıyorlar" diye tepki gösterdi.
Vali Yardımcısı Mehmet Özel ise, salonu terk eden muhtarlara tepki gösterdi. Vali Yardımcısı Özel, "Toplantı yapılıyor, toplantı demeye bin şahit lazım. Arkadaşlar bakın 10 yaşında bir çocuk kuduz hastalığından öldü. Nasıl öldüğünü ise ben gördüm. Eğer zamanında anne ve babası, muhtar veya okul öğretmeni bir bildirimde bulunsaydı, bu çocuk şuan yaşıyor olurdu. O çocuk acılar içinde öldü, titreyerek öldü, korkarak öldü. Nasıl öldüğünü ben gördüm. Bu benim çocuğum, sizin çocuğunuz başkasının çocuğu değil.
Bir tane kurşun ile öldürülmedi. Bu çocuk can çekerek öldü. Eğer orda ki muhtar gidip sağlık ocağına bu çocuğu köpek ısırdı deseydi, o çocuk bugün yaşıyor alacaktı ve acılar içinde ölmeyecekti. Biz burada bir eğitim toplantısı yapıyoruz, dinleyin diye gelmişsiniz, ama toplantı demeye bin şahit lazım. Bu olayı önemsemeye bilirsiniz. Bazı muhtarlarımızın başına gelmediği için önemsemiyor olabilir. Ama inanın bu iş orda yol yapmaktan daha önemli bir canı kurtarmak dana önemlidir. Ben utanıyorum. Bu yıl iki
tane vaka yaşadık, Sağlık Bakanı burayı kuduzdan dolayı biliyor. 21. yüzyıldayız kuduz vakasından biz çocuk kaybediyoruz. Yazık günahtır. Biz buraya sizi boşuna toplamadık. Ölüm olmasın diye toplamadık sizi" diye uyarılarda bulundu.
Bu arada, bir çok muhtarın salonu terk etmesinin ardından katılımcı muhtarlara kuduz hakkında bilgiler verildi. (İHA)


İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR