Bugün, 29 Temmuz 2021 Perşembe

 Türksat  Uydusu  Frekans: 12685 - Symbol: 30000 - Polarizasyon: V (Dikey) - Fec: 2/3         TV Canlı İzle     

Türkiye`de internet kaosu

İnternet arama motoru Google’ın YouTube ile ortak kullandığı internet protokolü (IP) adreslerine Türk mahkemelerinin kararıyla gelen yasak, Türkiye’de interneti yavaşlattı. TİB’in Google’a ait 15 IP adresini engellemesiyle başlayan kaos hem bireysel hem de ticari kullanıcıları mağdur etti. Yetkililere göre sorumlu ‘yavaşlayan’ siteler.

MİLYONLARCA kullanıcısı olan arama motoru Google’ın yasaklı video paylaşım sitesi YouTube ile ortak kullandığı internet protokolü (IP) adreslerine mahkeme kararıyla gelen yasak, Türkiye internet kullanıcılarına sıkıntı yaşatmaya başladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesindeki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB), alınan mahkeme kararı doğrultusunda YouTube’a girişi yasaklamak isterken, arama motoru Google’a ait 15 internet protokolü (IP) adreslerini engellemesi internette kaos yarattı. Google’ın bazı uygulamalarına erişememe veya erişimde yaşanan yavaşlık hem bireysel hem de ticari kullanıcıları mağdur ederken, BTK topu yavaşlayan internet sitelerine attı.

Erişim hızı yavaşladı

İnternet sitelerinde Google Analytics, Google Maps gibi uygulamaları kullanan portal veya sitelerde erişim yavaşlamış durumda. Türkiye’de pek çok web sitesinin kullandığı Google’ın Analytics hizmetiyle sitelerin ziyaretçi, sayfa görüntüleme istatistikleri ölçümleniyor. Engelleme sonucu internet kullanıcılarının bilgiye erişimi yavaşladı. Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere, ‘google search’ kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama yaşanıyor. Firmalara ait Google uygulamalarıyla entegre veya Google Search’e dayalı bazı uygulamaların bu erişim kısıtlamasından etkilenmesinin de söz konusu olabileceği açıklandı. Google Translate, Google Earth ve Google Docs gibi popüler Google adreslerine de erişim sağlanamıyor. Bu durum, firmaların siteleri ve internet kullanıcılarını mağdur ederken, ticari hayatı da zarara uğratıyor.

BTK: Google yönetimini önceden uyarmıştık

GOOGLE, YouTube ile aynı IP adreslerini kullandığı için bu yasaktan en çok etkilenen site olurken Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkilileri, IP adreslerini güncellerken önceden google yönetimini uyardıklarını söyledi. BTK Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada da, yapılan işlemin yoğun kullanılan internet adresleriyle ilgili olmadığı, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 5 Mayıs 2008 tarihli ve 2008/402 no’lu kararı gereği erişimi engelli olan www.youtube.com internet adresine ilişkin IP adreslerinin güncellenmesinden oluştuğu belirtildi. Açıklamada, “Tarafımızca engelleme tedbiri kapsamında güncellenen IP adreslerinin arkasında farklı şirketlere ait alan adı veya çeşitli hizmetlerin barındırılması bu şirketlerin kendi tercihleri ve sorumluluklarındadır” denildi.

Google: İşler hale getirmeye çalışıyoruz

BTK, topu firmalara atarken Google Türkiye yetkilileri, şu açıklamayı yaptı: “Google uygulamalarına Türkiye’den erişimin engellendiği yönünde haberler aldık. Google’ın servislerine Türkiye’den erişimde yaşanan sıkıntıların, sürmekte olan YouTube erişim yasağıyla bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Hizmetlerimizi yeniden işler hale getirmek için çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz.”

5 video için internet kullanıcısı cezalandırıldı

İNTERNET Teknolojileri Derneği (INETD) Başkanı Mustafa Akgün, YouTube yasağının ikinci yılını geride bıraktığını hatırlatarak, şunları anlattı: “Youtube’da Türkiye için sakıncalı on video vardı. Beşi kalktı. Diğer beşine de Türkiye’den girmek istediğinizde fikri haklara yasak denilip girilmiyor. Ama Bu kararı veren Türk mahkemesi, videoların yurtdışında da yasaklanmasını istiyor. Bunu yapmak mümkün değil. Kanunda değişiklik yapılmalı. Beş video nedeniyle Türk vatandaşları internette cezalandırılıyor. Youtube’a dava da açılmış değil. Yargı yolu da kapandığı için Yargıtay’a götüremiyoruz. Bu nedenle altı ay önce dernek olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kararı götürdük. Zararlı içeriğe devletin değil, vatandaşın karar vermesi lazım.”

Abdullah Gül yasakları Twitter’dan eleştirdi


CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, YouTube ve Google’a erişim yasağını mikro blog sitesi Twitter üzerinden eleştirdi. ‘cbabdullahgul’ adıyla Twitter’da hesabı olan Abdullah Gül, üç twit halinde şu yorumu yaptı: “Türkiye’nin YouTube’u yasaklayan, Google’a erişimi engelleyen ülke kategorisinde olmasını tasvip etmem. Bu konuda yasal yollar bulunmalı. Türkiye dünya ile bütünleşmiş bir ülke. Bu tür yasaklar dünyayla bütünleşmeyi engeller. Üniversitelerin de bilime erişimi bu yollarla olacak. Bu tür yasakları sakıncalı görüyorum.”

Hürriyet


İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR