Bakan Çelik ve Numan Kurtulmuş Çözüm Sürecini Değerlendirdi

    AK Parti İl Başkanlığınca düzenlenen Kent Ekonomiler Forumunda Bakan Çelik ve Numan Kurtulmuş Çözüm Sürecini İle ilgili önemli açıklamalarda bulundu

   AK Psrti İl Başkanlığınca düzenlenen Kent Ekonomiler Forumuna Çalıulşma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Numan Kurtulmuş, AK Parti İl Başkanı Yusuf Eğilmez, Milletvekillleri Seydi Eyyüpoğlu, Kasım Gülpınar, Mahmut Kaçar, Zeynep Karahan Uslu ve iş çevreleri katıldı.

 Burada selamlama konuşması yapan Yusuf Eğilmez; "Böylesine önemli bir toplantının ekonomik ve iş gücü açısından zengin olan Şanlıurfa`da yapılması bir başarıdır" dedi.

  Kent Ekonomik forumunun ilk toplantısını Gaziantep`te başlatıklarını ve Şanlıurfa`da 73. sünü düzenledikleri belirten Prof. Kurtulmuş; "Artık Ankara`dan anadolu şehirlerine yol çizme dönemi sona ermiştir. Artık her şehir kendi motorunu ve yolunu kendisini çizecektir. Bu anlamda kent Eokonomileri Forumu katkı sağalaycaktır" dedi. Rakamlarla teröre ve faize giden paraları açıklayan Kurtulmuş; "Eğer bu paralar ülke ekonomisine sağlanmış olsaydı şimdi çok farklı yerdeydik" dedi.

  Çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik: "Vatandaşlarımız huzur ortamının getirisini hissetmeye başladılar. Bunu kalıcı hale dönüştürdüğümüz zaman Allah`ın izniyle bu bölgenin önünü hiçbir güç alamayacaktır, hiçbir fitne ortamı bizi yolumuzdan döndüremeyecektir" dedi.

  Şanlıurfa`nın inanç, turizm, tarım ve tarih açısından önemli bir şehir olduğunu belirten Çelik; "Balıklıgölü, göbeklitepesi, soğ matarı, hz. yakup kuyusu, haleplibahçesi ile turizmde rekorlara koşmamız gerekir"

  Çelik, Şanlıurfa`nın geçmişte potansiyelinini iyi değerlendirilmediğini savunarak, son 10 yılda ise basamakları hızla çıktığını ve 14 milyar liralık bir yatırımın hayata geçirildiğini söyledi. Çelik; "Son iki yılda 7 Milyar TL`lik yatırım yapıldı" dedi.

 KURTULMUŞ: 28 YILDA 1 TRİLYON DOLAR

   Bakan Faruk Çelik`in ardından konuşan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, terör olaylarının Türkiye`yi 28 yılda 1 trilyon dolarlık zarara uğrattığını söyledi. Türkiye`deki toplumsal bir barışı sağlamak için önemli rol üstlendiklerini belirten Kurtulmuş,"Türkiye`nin ekonomik gücünün ileriye gidebilmesi için Türkiye`nin terör belasından kurtulması gerek. Bu Türkiye`nin ayağına vurulmuş bir pranga değildir. Türkiye`nin ayaklarını 28 yıldır dizine kadar çukura dolduran bir olaydır ve üstüne de çimento eklediler. Üstüne harç koyup Türkiye`yi ayaklarını kıpırdatamaz hale getirdiler.

  Türkiye`de terör devam ettiği için Türkiye`nin borçlanma faizleri yükseldi. Ülkede risk primleri arttığı için borç ihtiyaçlarını daha büyük paralar vererek karşıladı. Türkiye, sırf büyüme dolaysıyla teröre ciddi bir şekilde 1 trilyon 97 milyar dolar kaybetti. Biz ne olursa olsun terörü bitireceğiz. Bu ülkede birliği ve kardeşliği tesis edeceğiz ki, Türkiye bütün bu prangalardan kurtulsun. Ülkenin savunma harcamaları, 269 milyar dolar. Türkiye`de terör olmasaydı bu ülke 135 milyar dolar parayı cebinde tutmuş olacaktı. Terörün, Türkiye`deki faturasını hesapladığımız da 28 yılda 1 trilyon dolara yakın kaybımız var. Bu parayı kardeş kavgasına harcamak Allahtan revamıdır" dedi. Konuşmaların ardından toplantı, basına kapalı olarak devam etti.

 

 

 


İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR