KARAKOYUN DERESİ GEZİ ALANI OLUYOR

  Kanal İstanbul kadar olmasa da Şanlıurfa’nın çılgın projelerinden biri olan Karakoyun Projesinde hummalı çalışma devam ediyor. Şehrin ortasından geçen Karakoyun dersinde Fırat’ın suyunun akacağı güne her geçen gün biraz daha yaklaşılırken Şanlıurfa Belediye’sinin dere yatağındaki peyzaj çalışmaları da büyük bir hızla sürüyor.

  2013 yılının ilk ayının 8’inde ihalesi yapılan ve 28’inde de yer teslimi gerçekleştirilen Karakoyun Deresi peyzaj çalışmaları yaklaşık 20 dönümlük bir alanı kapsıyor. Karakoyun Deresi üzerinde bulunan Hızmalı Köprü arasında yoğunlaşan çalışmaları, 270 günde tamamlamayı hedefleyen Şanlıurfa Belediyesi,  20 dönümlük peyzaj çalışmasını 2 milyon 753 bin 584 lira harcayacak.

   Üzerinde Hızmalı Köprü, Millet Köprüsü ve bir adette su kemeri bulunan Karakoyun Deresinde yapılacak peyzaj çalışmaları içerisinde, aydınlatma, kamelyalar, yürüyüş yolları, kafeteryalar, yöresel bitkiler ve çiçeklendirmeler de yer alacak. Karakoyun Deresi üzerinde mevcut olan 2 tarihi köprü ve bir de tarihi su kemerine ilaveten karşıdan karşıya geçmek için tarihi dokuya uygun 2 adet çelik köprü de yapmaya başlayan Şanlıurfa Belediyesi, Samsat Meydanın Karakoyun Deresi ile bütünleştirilmesi için yürütülen çalışmaları da bütün hızıyla sürdürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR