Bakan Kılıç: Her Türk Takımını Desteklerim

  Şanlıurfa`nın Hilvan İlçesi`ndeki temaslarının ardından beraberindekiler ile birlikte Şanlıurfa`ya geçen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, şike davalarının politik gündemin enstrümanı haline gelmemesi gerektiğini belirterek, sporcuların ödül yönetmeliğinde de yeni düzenlemelerin yapılacağını söyledi.
 
  Şanlıurfaspor tesislerinde yapılan çalışmaları inceleyen Bakan Suat Kılıç, daha sonra cuma namazı için Sırrın Mahallesi`ndeki Fatih Sultan Mehmet Camisi`ne gitti.

  Namazın ardından Şanlıurfa Valiliği`ne geçen Bakan Kılıç, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Kılıç, GAP yöresinde Şanlıurfa`nın gençlik ve spor kenti kimliğine kavuşturmayı hedeflediklerini belirterek, şunları söyledi:

  "Kurumlar tüzel kişiliklere sahiptir ve tüzel kişilikler kendi haklarını arama, yargıda ya da uzmanlık kuruluşlarında kendi haklarını takip etme selayetine ve derinliğine sahiptir. Şu an ulusal ve uluslararası kurumlar nezdinde gerek yargı gerekse yardımcı kurumlar nezdinde hak arayışlarına devam etmektedirler ve doğru olan bu hak arayışlarının sürecinin sürdürülmesidir. Biz başından itibaren şike davasıyla ilgili 3 Temmuz 2012`de başlayan süreci politik gündemin enstrümanı haline gelmemesi gerektiğinin altını çizdik. Bugün de kanaatimiz aynıdır. Kulüplerimiz tabiki haklarını sonuna kadar arayacaklar ve hak arayışına sonuna kadar devam edeceklerdir ve nihayet ortaya çıkacak olan tabloya göre de hareket edeceklerdir. Bugün kurular çekildi. Kuralar doğrultusunda elbetteki Türk takımlarına başarılar diliyoruz. Benim bu konudaki yaklaşımım bellidir. Tuttuğum takımın rengine aldırış etmeksizin sahaya çıkan her Türk takımını desteklerim."

ÖDÜL YÖNETMENLİĞİNDE DÜZENLEMELER OLACAK

  Spor müsabakalarında doping olaylarının önüne geçmek için ödül yönetmenliğinde düzenleme yapılacağını söyleyen Bakan Suat Kılıç, şunları kaydetti:

  "Spor otoriteleri arasında konuşulan Türkiye, dünya olimpiyat ve Avrupa şampiyonalarında en yüksek ödüllerini veren ülkedir. Bir Türk sporcu, bir kez olimpiyat şampiyonu olduğunda aldığı 2 bin Cumhuriyet altını nedeniyle bir daha spora hiç devam etmese bile hayatını idame ettirecek bir parasal kaynağa kavuşmuş oluyor. Bu sporcular arasında iki olumsuz tesire neden oluyor. Sporcuların kısa sürede tatmin olması ve antrenmanları terk etmesi ve bir anda şampiyon olabilmeleri yasaklı maddelere müracaat ediyorlar. Halk arasında bilinen ifadesi ile doping kullanılıyor. Doping yapanların önüne geçebilmek için o yüzden yüksek ödüllerin kalkması ve yeniden düzenleme yapılması gerekiyor. Bunun için bakanlık düzenleme yapacağız. Ödüllerin miktarı konusunda henüz bir çalışmamız yok."

  Konuşmanın ardından Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Bakan Suat Kılıç`a Kahve takımı hediye edildi. Bakan Kılıç, valilik ziyaretinin ardından Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba`yı makamında ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR