Başbakanlık`tan son açıklama

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şemdinli`deki terör saldırısının ardından hükümeti eleştiren kesimlere tepki göstererek, "Bu acılı atmosferden siyasi sonuçlar devşirmeye kalkışmak, bu milli meseleyi günübirlik parti çıkarları için polemik malzemesi haline getirmek, terör örgütünün amaçlarına hizmet eden büyük bir sorumsuzluk olacaktır" dedi. Erdoğan, hükümetin terör örgütüyle etkin mücadelesini sürdürürken, terör örgütünün rahatsızlık duyduğu demokratik gelişmeden hız kesmeyeceğini
vurguladı.

 


Başbakan Erdoğan, Hakkari`de meydana gelen terörist saldırı ve sonrasında ortaya konulan yorum ve değerlendirmelerle ilgili bir açıklama yaptı. Gece saat 02.00 sıralarında Hakkari-Şemdinli`de, Irak hudut bölgesinde görevli bir sınır bölüğüne bir grup terörist tarafından gerçekleştirilen terörist saldırıda 8 askerin şehit olduğunu, 14 askerin yaralandığını hatırlatan Erdoğan, Şemdinli`de saldırı sonrası sürdürülen takip ve arama çalışmaları esnasında mayın patlaması sebebiyle 2 askerin şehit olduğunu, 2 askerin yaralandığını belirtti.

 

Genelkurmay Başkanlığı`nın verdiği bilgiye göre çatışmalarda 12 teröristin etkisiz hale getirildiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, "Şehit olan askerlerimize Allah`tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, aziz milletimize, şehitlerimizin ailelerine ve kahraman güvenlik güçlerimize başsağlığı diliyorum" dedi.

 


Son dönemde yürütülen yoğun çalışmalar sonucu büyük bir umutsuzluk ve bunalım içine giren terör örgütünün, içine düştüğü bu durumdan kurtulmak için hiçbir sonuca ulaşmayacağını bile bile sadece varlığını sürdürdüğünü ıspatlamaya yönelik olarak terör saldırılarına başvurduğunu ve terörden medet umduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye`nin, terör örgütünün dahil olduğu kanlı ve kirli oyunlara bugüne kadar defalarca şahit olduğunu hatırlattı. Bunların hiçbirinde terör örgütünün kanlı emellerini
gerçekleştiremediğini vurgulayan Erdoğan şunları kaydetti:

 

"Doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle tüm halkımızın huzuruna ve kardeşliğine kasteden bu kirli oyunlarında başarılı olamamıştır. Bugün bir kez daha terör örgütünün aynı kirli oyunların figüranı olarak kanlı eylemlere yönelmesi, uluslararası ölçekte büyük önem kazanan Türkiye`nin son yıllarda gerçekleştirdiği ekonomik, toplumsal ve demokratik gelişim sürecini sabote etmeye yöneliktir. Bir başka ifadeyle son günlerde gerçekleşen terör saldırıları, terör örgütünün, Türkiye üzerinde hesabı olan çevrelere kendisinin hala kullanışlı bir enstrüman olduğunu ıspat etme çabasından başka bir anlam taşımamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti, birlik ve bütünlük içinde gelişme ve kalkınma sürecini devam ettirecek, bu tür karanlık emel sahiplerine ve onların maşalarına gereken cevabı verebilecek güce ve dirayete sahiptir.

 

Bu hain saldırıları gerçekleştirenler, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da karanlık emellerine ulaşamayacak, akıttıkları kanda boğulacaklardır. Bu tür kanlı saldırılar, Türkiye Cumhuriyeti`nin istikametini, hükümetimizin çok yönlü tedbir ve çalışmalarını, ülkemizin huzur ve istikrarını, milletimizin kardeşlik ve dayanışmasını, güvenlik güçlerimizin moral ve azmini bozamayacaktır. Hükümetimiz, terör örgütüyle etkin mücadelesini sürdürürken, terör örgütünün rahatsızlık duyduğu demokratik gelişmeden hız kesmeyecek, yurtta ve cihanda barış mesajları vermeye devam edecektir. Türkiye, terör örgütünün amaçları doğrultusunda
yılgınlık ve ümitsizliğe düşmeyecek, şiddet sarmalına teslim olmayacaktır. Hükümetimiz, her alanda terörle çok boyutlu mücadelesini sürdürürken, güvenlik güçlerimiz de terör örgütüyle amansız mücadelesini hız kesmeden sürdürecektir."

 


Başbakan Erdoğan, bu süreçte devletin, hükümetin, milletin ve güvenlik güçlerinin moralini bozmaya, yılgınlık ve ümitsizlik aşılamaya, birlik ve bütünlüğü bozmaya yol açabilecek söylemlerden, eleştiri ve yorumlardan özenle kaçınılması gerektiğini ifade ederek, "Bu acılı atmosferden siyasi sonuçlar devşirmeye kalkışmak, bu milli meseleyi günü birlik parti çıkarları için polemik malzemesi haline getirmek, kırıcı ve tahrip edici eleştirilerde bulunmak, terör örgütünün amaçlarına hizmet eden büyük bir
sorumsuzluk olacaktır. Daha önceki dönemlerde defalarca denenen, terörü derinleştirmekten başka netice vermeyen ve bölge halkını bizar ederek terörün istismar zeminini güçlendiren usul ve yöntemleri öne sürmek, Türkiye`nin bugün ulaştığı demokratik seviyenin ve çağdaş standartların gereklerini idrak edememektir.

 

Aziz milletimiz engin feraseti ve sağduyusuyla, bu tür sorumsuz ve ciddiyetsiz yaklaşımları en makul ve en vakur şekilde değerlendirmektedir. İnsanımızın canına, ülkemizin bütünlüğüne, halkımızın huzur ve refahına kasteden terör örgütüne karşı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra aziz milletimizin yekvücud olarak tavır takınması, sağduyu içinde kardeşlik mesajı vermesi, dosta düşmana karşı en güzel cevap olacaktır. Milletimiz müsterih olsun. Aziz şehitlerimizin yükselttiği bu bayrak yurdumuzun dört bir köşesinde şan ve şerefle ebediyen dalgalanmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.

 

Erkan

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR