Bugün, 11 Ağustos 2020 Salı

 Türksat  Uydusu  Frekans: 12685 - Symbol: 30000 - Polarizasyon: V (Dikey) - Fec: 2/3         TV Canlı İzle     

Kalp hastalarına sıcak uyarısı

Özel OSM Ortadoğu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Op. Dr. Murat AKÇAR, hava sıcaklığının artmasıyla birlikte, kalp ve tansiyonla ilgili şikayetlerin artış gösterdiğine dikkati çekerek, koroner kalp hastalarına aşırı sıcaklardan kaçınmaları ve bol su içmeleri önerisinde bulundu.

Aşırı tuz kaybının, halsizlik, bitkinlik ve ritm bozukluğuna yol açtığını vurgulayan Akçar, şunları kaydetti: ``Kalp hastaları, 2 çeşit hastalık nedeniyle yazdan etkileniyor. Bunlardan biri koroner kalp, diğeri de kalp kapak hastaları. Kapak hastalarının yazdan etkilenme nedenleri, yüzde 90 oranında idrar söktürücü kullanmalarından ileri geliyor. Çünkü bu hastalar, vücutlarındaki fazla su ve tuzu idrarla atarlar. Ancak yazın çok terledikleri için terleme ile de tuz ve su atacaklarından özellikle tuz kayıpları aşırı miktarda olmaktadır. Bu da halsizlik, bitkinlik ve ritm bozukluğuna yol açabilir. Bu hastaların doktorlarına danışarak idrar söktürücü ilaç dozunu gerekli miktara gelecek şekilde azaltmaları gerekiyor.`` Koroner kalp hastalarında ise kan akışkanlığının çok önemli olduğunu vurgulayan Akçar, bu hastalara akışkanlığı artırmak için kan sulandırıcı ilaçların verildiğini anımsattı.

Op. Dr. Murat AKÇAR, koroner kalp hastalarının, yaz aylarında çok fazla terledikleri için kanlarının koyulaştığını, kandaki akışkanlığın da buna bağlı olarak azaldığını belirtti. Akçar, ``Bu da çok kritik olmayan bir darlıkta oluşabilecek bir pıhtının hiç beklenmeyen ve sonu ölümle sonuçlanabilen bir enfarktüse neden olabilme ihtimalini artırıyor. Bu nedenle koroner kalp hastaları, aşırı sıcaklardan kesinlikle kaçınmalı, güneşin dik konumda olmadığı sabah erken ve akşam üstü saatlerinde denize girmeli ve bol bol su içmeli`` önerisinde bulundu.


İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR