Kobani?de çatışmalar şiddetlendi!

ŞANLIURFA`nın Suruç İlçesi`nin Mürşitpınar Mahallesi`nin karşısında bulunan Kobani`de IŞİD ile YPG güçleri arasındaki çatışmalar şiddetli şekilde devam ediyor.

Gece boyu silahların susmadığı Kobani`de, sabah saatlerinde de patlamalar meydana geldi. Kobani`den dumanlar yükselirken, sınırın Türkiye tarafında ise güvenlik güçleri tarafından zırhlı araçlarla yoğun önlem alındı.

Kobani`yi ele geçirmek isteyen IŞİD militanlarının YPG güçleri ile çatışması devam ediyor. IŞİD tehdidinden kaçan binlerce insanın Türkiye`ye sığındığı Kobani`de, sokak savaşının başlamasıyla sınırı aşan mermiler nedeniyle 3 mahalle ve 3 bin Suriyeli`nin barındığı çadır kent risk taşıdığı gerekçesiyle valilik kararıyla boşaltıldı.

YARALILAR TÜRKİYE`YE GETİRİLİYOR

Son birkaç gündür sokak savaşlarının şiddetli şekilde devam ettiği Kobani`de, IŞİD militanlarının hedefi olarak yaralanan 40 kadar YPG`li ise sınırı geçirilerek tedavi için Suruç Devlet Hastanesi`ne götürüldü. Halen süren şiddetli çatışmalar sırasında IŞİD ve YPG üyesi çok sayıda kişinin de yaşamını yitirdiği bildirildi.

DOĞU BÖLGESİ IŞİD`İN KONTROLÜNDE

Şiddetli çatışmaların sürdüğü Kobani`nin doğu bölgesi önemli ölçüde IŞİD kontrolüne geçti. Doğu bölgesindeki mahalleleri kontrolüne alan IŞİD militanları, buradaki bir tepe ile yüksek binaya bayrağını dikti. Güney ve batıda da çatışan IŞİD militanları Kobani merkezine yönelik saldırıları yoğunlaştırırken, YPG güçleri saldırıya karşı direnmeye devam ediyor.

SINIR HATTINDA YOĞUN ÖNLEM

Son günlerde çatışmaların yoğunlaşması ve sınırı aşan mermiler nedeniyle sınır hattındaki güvenlik önlemleri de en üst seviyeye çıkarıldı. Suriye`ye gören hakim tepelere tank ve obüslerin konuşlandırıldığı sınır hattında zırhlı araçlarla görev yapan güvenlik güçleri ise sivillerin bölgeye yaklaşmasına izin vermiyor. Uyarılara rağmen sınır hattında toplanan ve bölgeden ayrılmayan kalabalık ise güvenlik güçlerince zaman zaman gazlı müdahale edilerek dağıtılıyor.

YABANCI PLAKALI ARAÇLARA YASAK

Öte yandan Suruç ilçe merkezinde de yoğun güvenlik önlemi alındı. Sınır hattına giden güzergah üzerinde birkaç ayrı bölgede kontrol noktası oluşturan güvenlik güçleri, buraya gelen araçları didik didik arayıp, içinde bulunanları kimlik kontrolünden geçiriyor. Güvenlik güçleri yaptığı kontrolde yabancı plakalı araçlar ile nüfusu Şanlıurfa olmayan kişilerin Suruç`a ve sınır hattına gidişine izin vermiyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR