12 DİLDE ŞARKI SÖYLEYEN KÖY ÇOCUKLARI YILIN FARK YARATANI SEÇİLDİ

SAMSUN`un Ladik İlçesi 100`üncü Yıl Ortaokulu`nda görev yapan müzik öğretmeni Ufuk Gökcan`ın girişimiyle geçen yıl, `Aynı Toprağın Farklı Ezgileri` projesi kapsamında çoğunluğu köy de yaşayan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yer aldığı 32 kişilik koro oluşturuldu. Öğrenciler, Türkiye`de konuşulan Türkçe dahil 12 dil ve lehçede şarkı söylemeye başladı.

Proje kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yer aldığı 32 kişilik koro oluşturuldu. Öğrenciler Türkiye`de konuşulan Türkçe dahil 12 dilde şarkı söylemeye başladı. 8 ayrı köyden 20 çocuğun taşımalı eğitimle köylerden ilçe merkezine geldiği korodaki çocuklar, 4 ay süresince yabancı dildeki şarkıları ezberleyip kelimeleri doğru telaffuz etmeyi öğrendi. Haftada bir gün 1.5 saat prova yapan öğrencilerin çabası kısa sürede ilgi gördü.

Dikkat çeken proje sonrasında Türkçe, Gürcüce, Çerkezce, Lazca, Arapça, Ermenice, Makedonca, Kırım Türkçesi, Arnavutça, Rumence, Zazaca ve Azerice şarkılar söyleyen koro Samsun`un dışında İstanbul, Sivas ve Gaziantep olmak üzere 6 konser verdi. Geçtiğimiz Mayıs ayında Eğitim Reform Girişimi tarafından düzenlenen 11?inci Eğitimde İyi Örnekler Konferansı?na davet edilen koro projesi `eğitimde iyi örnek` olarak gösterildi. Çocuklar burada da sahneye çıkarak konser verdi. Konser sonrasında salondakiler tarafından ayakta alkışlandı.

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR