Yeni komuta kademesi açıklandı

CUMHURBAŞKANI`NA SUNULDU

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ`u kabul etti. Görüşmede atama kararnamesi Gül`e sunuldu. Kabul yaklaşık 15 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`ün kararnameyi onayladığı açıklandı.

İŞTE YENİ KOMUTA KADEMESİ

Cumhurbaşkanlığı Basın Müşaviri Ahmet Sever, Genelkurmay Başkanlığı`na Orgeneral Işık Koşaner`in, Kara Kuvvetleri Komutanlığı`na Orgeneral Erdal Ceylanoğlu`nun, 1. Ordu Komutanlığı`na Hayri Kıvrıkoğlu`nun, Ege Ordu Komutanlığı`na Orgeneral Nusret Taşdeler, Harp Akademileri Komutanlığı`na Orgeneral Bilgin Balandı`nın atandığını açıkladı.

IŞIK KOŞANER KİMDİR?

Orgeneral Sebahattin Işık Koşaner, 1945 yılında İzmir`de doğdu. 1965 yılında Kara Harp Okulu`ndan, 1966 yılında Piyade Okulu`ndan mezun olan Orgeneral Koşaner, 1976 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı`na bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı, Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı`nda öğretmenlik ve Harekat Eğitim Subaylığı yaptı.

1978 yılında Kara Harp Akademisi`nden mezun olan Orgeneral Koşaner, kurmay subay olarak Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı emrinde çalıştı.

İtalya`nın Napoli kentinde Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı (AFSOUTH) İstihbarat Dairesi`nde karargah subaylığı yapan Orgeneral Koşaner, 3. Ordu Komutanlığı Lojistik Başkanlığı Plan Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Strateji Kuvvet Plan Dairesi`nde Kuvvet Plan ve Program Şube ile Strateji Şube Müdürlüğü, 8. Piyade Tümen 131. Piyade Alay Komutanlığı, Genelkurmay Özel Harp Dairesi Kurmay Başkanlığı ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Orgeneral Koşaner, 1992 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek bu rütbe ile Kara Kuvvetleri Lojistik Plan Daire Başkanlığı ve 1. Komando Tugay Komutanlığı görevi yaptı.


1996 yılında tümgeneralliğe terfi eden Orgeneral Koşaner, bu rütbe ile Kara Harp Okulu Komutanlığı görevini yürüttü. Orgeneral Koşaner, 2000 yılında korgeneralliğe terfi ederek Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 Ağustos 2004 tarihinde Orgeneralliğe terfi etmiştir. 

Nurdan Koşaner ile evli olan Orgeneral Koşaner, iki çocuk babası. Orgeneral Koşaner, İngilizce biliyor.

ERDAL CEYLANOĞLU KİMDİR?

Orgeneral Erdal Ceylanoğlu 1945 Yılında Kayseri’de Doğmuştur. 1966 Yılında Kara Harp Okulundan, 1967 Yılında Piyade Okulundan Mezun Olmuştur.

1974 Yılına Kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına Bağlı Çeşitli Birliklerde Takım Komutanlığı Yapan Korgeneral Ceylanoğlu, 1976 Yılında Kara Harp Akademisinden Mezun Olmuş, Ardından Kurmay Subay Olarak; Kara Harp Okulunda Bölük Komutanlığı, Kara Harp Akademisinde Öğretim Üyeliği, 4’üncü Zırhlı Tugay Kurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanı Özel Sekreterliği Ve Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı Görevlerini Yürütmüştür.

1992 Yılında Tuğgeneralliğe Terfi Etmiştir. Tuğgeneral Rütbesi İle Kara Kuvvetleri Eğitim Ve Okullar Daire Başkanlığı Ve 39’uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Görevlerinde Bulunmuş, 1996 Yılında Tümgeneralliğe Terfi Etmiştir. Tümgeneral Rütbesi İle Zırhlı Birlikler Okulu Ve Eğitim Tümen Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Eğitim Ve Doktrin Komutanlığı Komutan Yardımcılığı İle Kurmay Başkanlığı Ve Milli Güvenlik Akademisi Komutanlığı Görevlerini Yürütmüş, 2002 Yılında Korgeneralliğe Terfi Etmiştir.

Korgeneral Rütbesi İle Jandarma Asayiş Komutanlığı, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme Ve Değerlendirme Başkanlığı Görevlerinde Bulunduktan Sonra, 30 Ağustos 2007 Tarihinden Geçerli Olarak Orgeneralliğe Terfi Etmiş Ve Kara Kuvvetleri Eğitim Ve Doktrin Komutanlığı Görevine Atanmıştır. 

Bayan Şule Ceylanoğlu ile evli olan Korgeneral Erdal Ceylanoğlu’nun iki çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR