?Doğumsal Kalp Hastalıkları? Toplantısı Düzenlendi

Doğumsal Kalp Hastalıkları ve Girişimsel Tedavinin konuşulduğu toplantıya Şanlıurfa ve ilçelerindeki özel hastaneler ve kamu hastaneleri kardiyologları ile Harran Üniversitesi çocuk kardiyoloji hekimleri katıldı. Bir otelde düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak OSM Ortadoğu Hastanesi?nden Doç. Dr. Fehmi Kaçmaz katıldı.

Düzenlenen toplantı hakkında bilgi veren Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Fehmi Kaçmaz, ?Belirli aralıklarla Şanlıurfa ve çevre illerdeki kardiyologların katılımıyla görüş alış verişi sağlıyor, bilgilerimizi karşılıklı paylaşıyor ve bölgede verilen hizmetin kalitesini daha da artırmak için gayret ediyoruz.? dedi.

Türkiye?de yılda yaklaşık 11 bin 520 çocuk doğumsal kalp hastalıklarıyla dünyaya geliyor. Bunların dört bine yakını da hastalığı tedavi edilmediği takdirde ilk yıl içinde hayatını kaybedecek kadar ciddi sorunlar yaşıyor. Annenin diyabet gibi metabolik hastalıkları, gebeliğin ilk aylarında geçirilen bazı viral enfeksiyonlar, kullanılan ilaçlar, anne, baba ya da ailenin önceki çocuklarında doğumsal kalp hastalığı olması bebeğin kalp hastalığı riskini arttırsa da birçok vakada hiçbir neden bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR