`Bakan hakimler ayarlandı` dedi

Eski DEP milletvekili Hatip Dicle, Bakan Atalay’ın Ahmet Türk’e Kandil Dağı ve Mahmur’dan gelen 34 PKK’lının bırakılacağı sözünü verdiğini iddia etti. Ahmet Türk iddiayı yalanlamazken, Bakan Atalay, “Benim böyle bir ifadem söz konusu olmamıştır” dedi


Diyarbakır’da Aralık ayında PKK’nın gizli şehir yapılanması KCK’ya yönelik operasyonlarda 7’si belediye başkanı 22 şüpheli ile birlikte tutuklanan, kapatılan DEP’in Diyarbakır eski milletvekili Hatip Dicle, bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine Kandil ve Mahmur’dan 34 PKK’lının gelişine ilişkin ilginç bir iddia ortaya attı. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan Dicle, şu iddialarda bulundu:

“15 Ekim 2009’da DTP Genel Başkanı Ahmet Türk beraberindeki bir heyetle birlikte İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ı ziyaret etti. Ziyarette 4 gün sonra Mahmur ve Kandil’den grupların geleceği, bunların tutuklanmayıp serbest bırakılması durumunda dağdan inişin hızlanacağı, dağa çıkışın da duracağı bildirildi. İçişleri Bakanı da bu heyete ’Konuyla ilgileniyorum. Müsteşarımı Diyarbakır’a gönderdim. Hakim ve savcılar ayarlandı, geldikleri gibi geçecekler’dedi. Bu aşamada 4 gün sonra Silopi’den gelen 8 gerilla (PKK’lı teröristleri kast ediyor), ’Biz gerillayız. Önder Abdullah Öcalan’ın çağrısı ile barış için geldik’ dedi.”

Türk yalanlamadı

Ahmet Türk, Atalay ile aralarında geçtiği iddia edilen diyaloğu yalanlamadı. Türk, “Gelecek gruba olumlu yaklaşımın, açılımın seyri açısından olumlu olacağını Sayın Atalay’a ilettik. Atalay’da, bu konuda ellerinden geleni yapacaklarını söyledi” dedi.

Atalay: Doğru değil

Bakan Atalay ise şöyle konuştu: “Görüşmede iddia edildiği gibi, ’Hakim ve savcılar ayarlandı, giriş yapacaklar geldikleri gibi geçecekler’ şeklinde bir ifadem kesinlikle söz konusu olmamıştır. Giriş yapanlarla ilgili tüm işlemler bağımsız yargı organlarının görev ve yetkileri dahilinde ve hukiki çerçevede gerçekleştirilmiştir. Bu konuda bakanlığımızın bir müdahalesi olmamıştır, olamaz da.”

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR