Kılıçdaroğlu, değerlendirmelerde bulundu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, "Ortaya çıkan tablo CHP`nin sorumluluğunu çok daha ileriye taşımıştır. Bizim zaten kurultay sürecimiz devam ediyor. Kurallar neyi gerektiriyorsa o kurallar aynen çalışır. Bizim oyumuz arttı ama kendimizi başarılı görmüyoruz" diye konuştu.

"BU ÜLKEDE SAĞLIKLI BİR DEMOKRASİNİN OLMASINI ARZU EDİYORUZ"
Kılıçdaroğlu, "Ortaya çıkan tablo CHP`nin sorumluluğunu çok daha ileriye taşımıştır. Bunun bilincindeyiz. Biz bu ülkede sağlıklı bir demokrasinin, iyi işleyen kuralların olmasını arzu ediyoruz. Dolaysıyla ortaya çıkan tablo; diğer muhalefet partileri oy kaybettiğinden ötürü bizim sorumluluğumuz parlamento ve parlamento dışında da çok daha fazla artmıştır" dedi.
"7 HAZİRAN - 1 KASIM ARASI OLAĞANÜSTÜ KOŞULLAR OLMUŞTUR"
Kılıçdaroğlu, " Türkiye bu seçimlere olağanüstü koşullarda gitmiştir. 7 Haziran - 1 Kasım arası olağanüstü koşullar olmuştur. Gelişmeler, olaylar yaşanmıştır. 400`e yakın insan hayatını kaybetmiştir bu süre içinde. Bunun da çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Terör, can ve mal güvenliği her şeyin önüne geçmiştir" diye konuştu.
"CHP`DE YAŞANAN DEĞİŞİM OLUMLUDUR, VE DEVAM EDECEKTİR"
Kılıçdaroğlu, "7 Haziran`da nasıl milli iradeye saygılı olduysak, 1 Kasım`daki tabloya aynen saygılıyız. Hiçbir yurttaşımın bundan en ufak endişe duymamasını istiyorum. CHP seçim öncesi yaptığı çalışmalarda ortaya koyduğu tablodan ötürü hiçbir vatandaşımızdan olumsuz bir tepki almamıştır. `Şunu yanlış yaptınız` diye hiçbir yurttaşımız olumsuz bir tepki göstermemiştir. Bu şu anlama geliyor, CHP?de yaşanan değişim olumludur, ve devam edecektir. Ortaya çıkan tabloda asıl değerlendirmemiz gereken nokta şu. Güç ve hukuk. Bu iki kavramın özenle korunması gerekiyor. İktidarla olanlar gücü, toplumun vicdanı da hukuku temsil eder. İktidarın hukukun üstünlüğü kavramına saygı göstermesi lazım. Gücün zehirlenmemesi lazım. Bütün bunları dikkatle izleyeceğimizi vatandaşlarımızın bilmesi gerekir. Sorumluluğumuzun ağırlığı da buradan kaynaklanıyor. Bugüne kadar hep mazlumun yanında olduk, bundan sonra da devam edeceğiz" dedi.
"GEREKLİ MUHALEFETİ YAPMAK BİZİM TEMEL GÖREVİMİZ OLACAKTIR"
Kılıçdaroğlu; "Bütün yurttaşlarımın kaygı, endişe duymaması, toplum adına gerekli muhalefeti yapmak bizim temel görevimiz olacaktır" dedi.
"KURULTAY SÜRECİMİZ DEVAM EDİYOR"
`İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?` soruna Kılıçdaroğlu, "CHP`yi diğer partilere benzetmeyin. Bizim zaten kurultay sürecimiz devam ediyor. Kurallar neyi gerektiriyorsa o kurallar aynen çalışır. Bizim oyumuz arttı ama kendimizi başarılı görmüyoruz. O çerçevede hareket edeceğiz" diye yanıt verdi.

 

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR