Sınır güvenliğine HIMARS`lı destek

TÜRK Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan `Fırat Kalkanı` harekatı ile Cerablus`un ardından açılan Rai cephesi ile desteklenen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri Suriye sınırında 98 kilometrelik alanı terör örgütü IŞİD`den temizledi
Harekatın ilk günlerinde yoğun top atışına tutulan bölgedeki askeri hareketlilik sınırın iç kesimlerinde ki IŞİD kontrolündeki bölgelere taşındı. Bu arada IŞİD tehdidine karşı ABD tarafından Gaziantep`e Hımars füze sistemi kuruldu.

ÖSO, BAB BÖLGESİNE İLERLİYOR 

Cerablus ile Azez arasındaki 98 kilometrelik alanı terör örgütü IŞİD`den alarak kontrolü sağlayan ÖSO güçleri, Suriye`nin güney kısmındaki Bab bölgesine doğru ilerliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen ÖSO güçlerinin, IŞİD`in önemli merkezlerinden olan ve Türkiye sınırına 30 kilometre uzaklıkta olan Bab`ı ele geçirmeyi hedeflediği belirtildi. 

"Fırat Kalkanı` harekatının başladığı günlerde Cerablus`ta ve harekatın ikinci aşamasında girilen Çobanbey olarak bilinen Rai bölgesinde yaşanan askeri hareketlilik ise sınır hattının ÖSO denetimine girmesiyle yerini sessizliğe bıraktı. IŞİD`den temizlenene kadar Fırtına obüsleri tarafından vurulan Cerablus ve Çobanbey`de harekatın 13`üncü gününde patlama ve top atışı olmadı. Elbeyli ilçesinde de yaşanan hareketliliğin azalmasıyla hayat normale dönmeye başladı. 

SINIR GÜVENLİĞİNE ABD`DEN HIMARS`LI DESTEK 

Harekat başlamadan önce Suriye sınırına 30 kilometre uzaklıkta olan Gaziantep`e bağlı Almalı Köyü`ne ABD tarafından HIMARS füze sistemi kuruldu. Sistemi kullanan 50 ABD askeri de köyün hakim bir noktasında oluşturulan üsse yerleşti. 

IŞİD`e yönelik kullanılması planlanan ve 92 kilometrelik menzile sahip füzeler geçen cumartesi günü ilk kez ateşlenerek Rai ve Bab bölgesindeki IŞİD mevzilerini vurdu.

Hızlı hareket kabiliyetine sahip 2 araçlık ve 30 namlulu HIMARS bataryalarının Fırat Kalkanı harekatı bitene kadar Almalıtepe`de konuşlanarak IŞİD`e karşı kullanılması bekleniliyor.

OPERASYONDA 13. GÜN

Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat Kalkanı harekatının 13`üncü gününe ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, ÖSO`nun bugün 7 köyün ele geçirildiği belirtilirken, tespit edilen 9 hedefe 99 top atışı yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi, "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğimizi artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan `Fırat Kalkanı Harekâtı` ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesinin 51`inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM`nin DEAŞ`la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürülmektedir.

Harekâtın 13`üncü gününde operasyon bölgesinde teröristlere ait olduğu belirlenen ve yerleri tespit edilen 9 hedef FIRTINA obüsleriyle 99 atım yapılarak tam isabetle vurulmuştur. 24 Ağustos 2016 FIRAT Kalkanı Harekâtının başladığı günden bugüne kadar toplam 392 hedefe 1698 atım yapılmıştır. Ayrıca bugün Koalisyon Güçleri desteğindeki ÖZGÜR SURİYE ORDUSU (ÖSO) tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucunda Karabah Mamal, Haydar Başa, Al Humayrah, Umm Et Tadaya, Al Masannah, Cub El Dam ve El Mustafa El Kabir köyleri ele geçirilmiştir.Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir."

TSK:??Ele geçirilen köy sayısı dokuza ulaşmıştır??


Türk Silahlı Kuvvetli Fırat Kalkanı operasyonunda bugün ÖSO tarafından ele geçirilen köy sayısının dokuza çıktığını açıkladı.
TSK`dan yapılan açıklama şöyle: "Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucunda yedi köye(Karabah Mamal, Haydar Başa, Al Humayrah, Umm Et Tadaya, Al Masannah, Cub El Dam ve El Mustafa El Kabir) ilave olarak Nabra ve Mazrat Nabra köyleri ele geçirilmiştir. Bugün için ele geçirilen köy sayısı dokuza ulaşmıştır."

 


İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR