Milyonlarca gence `Kısa askerlik` müjdesi

Başbakanlık`ta dün yapılan toplantıda askerlik süresiyle ilgili alternatifler tartışıldı. Ancak kesin olan şu: askerlik kısalacak.

Başbakanlık`taki toplantıdan "Kısa askerlik" çıktı. Dünkü toplantıda, 5 seçenek masaya yatırıldı. Ancak her seçenekte, askerlik mutlaka kısaltılıyor. Bu da, asker ocağına gitmeye hazırlanan milyonlarca gence müjde anlamına geliyor

Kamuoyunan merakla beklediği brifingte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`a Koşaner 5 ayrı seçenek sundu. Bedelli askerlik bu çalışmada yer almadığı ortaya çıktı.

İşte Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner`in çantasından çıkan o çalışmanın ayrıntıları basına yansıdı. Milliyet gazetesi bu ayrıntıları yazdı.

Buna göre Genelkurmay`ın üzerinde durduğu sistem uzun dönem askerlik 12 ay kısa dönem askerlik 8 ay olması yönünde. Diğer dört seçenek ise şöyle:

- Tüm yükümlüler için 12 ay
- Tüm yükümlüler için 9 ay
- Uzun dönem askerler için 10, kısa dönem askerler için 8 ay
- Uzun dönem askerler için 9, kısa dönem askerler için 6 ay

BEDELLİ GÜNDEMDE DEĞİL

Haberde bedelli konusunun hazırlanan dosyada yer almadığı belirtiliyor. Genelkurmay`ın zaten bedelliye soğuk baktığı biliniyordu. Ancak son sözün yine hükümette olduğunu belirtmekte fayda var.

Yasa geçerse uzun dönemlere terhis imkanı doğuyor. Haberde üniversite mezunu yükümlülerin süre uzatımından etkilenmemesi için ek bir madde konulacağı yazılıyor. Bu durumda silah altında bulunan 335. kısa dönem askerler ve aralıkta silah altına alınacak 337. kısa dönem askerlerin görev süresinde bir değişiklik olmayacağı ifade ediliyor(urfa ha)

 

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR