Bir kanserle savaş hikayesi

Kaymaz, Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi`nde, 5 Ocak Lions Derneği`nin sponsorluğunda düzenlenen halka açık söyleşide, kanserle yaşamayı, kendi yaşamından örnekler vererek anlattı. 

Her insanda bulunan kanser hücrelerinin hastalık olarak ortaya çıkmadığı sürece hiç kimsenin bunun farkında olmadığına işaret eden Kaymaz, önce mide kanserine yakalandığını, ardından kolon ve akciğer kanseriyle mücadele ettiğini, kolon kanserinin karaciğere, akciğerdeki kanserin ise beyne sıçradığını anlattı. 

Şu anda vücudunda 5 kanser hücresiyle yaşadığını belirten Kaymaz, "Doktorlar bana 6 ay ömür biçmişlerdi ama 6 yıldır çok şükür yaşıyorum. Tedavimi İtalya`da sürdürüyorum. Kanser hastasıyım diye yaşama sevincinden taviz vermedim. Hayatı sevdim ve sıkı sıkıya sarıldım" dedi. 

Kansere ilk yakalandığında hastalığından çok çevresindekilerin `ahlı`, `vahlı` sözlerinin, acıyarak bakan gözlerinin kendisini rahatsız ettiğini söyleyen Kaymaz, "Kanser hastasına, ona hastalığını hissettirmeden moral vermek gerekiyor. Biz bunu ailemle birlikte yendik. Ben İstanbul`da, annem ve babam İzmir`de yaşıyor. Annem beni telefonla aradığında `hastayım` dediğimde `üşüttün mü?` diye soruyor. Yani biz artık kanser hastalığını hayatımızdan çıkardık" diye konuştu. 

Hastalıkla mücadelede en önemli unsurun moral olduğunu vurgulayan Kaymaz, "Beni bu halimle bakımlı ve şık görüyorsunuz. Ama ben İtalya`da kemoterapiye girerken bile saçlarıma fön çektiriyorum. Bu benim için büyük moral oluyor" dedi. 

Hastanedeki tedavisi sırasındaki fotoğraflarını da slayt eşliğinde söyleşiye katılanlara gösteren Dida Kaymaz, bazen gülerek, bazen de gözleri dolarak yaptığı söyleşide, kanser hastalığına karşı 6 yıldır verdiği mücadeleyi anlatırken, annesi Nevin ve Babası Erol Kaymaz`ın yanı sıra katılımcıları da ağlattı. 

Nevin Kaymaz, kızının hastalığıyla ilgili anlattığı birçok anısını ilk kez duyduğunu belirterek, gözyaşlarını tutamadı. Söyleşiye, Kansersiz Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Begüm Kayar, 5 Ocak Lions Kulübü Başkan Yardımcısı Tijen Sarı, kulüp üyeleri, Adana Valiliği`nce gerçekleştirilen "Sevgiye Uzanan Eller Projesi"nin hedef grubundaki çocukların aileleri ile öteki davetliler katıldı.

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR