IMF ile anlaşmanın neden olmadı...

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile iki yıldır devam eden görüşmelere son nokta konuldu. IMF ile stand-by anlaşması yapılmadı. Hazine 4. madde kapsamında IMF heyetinin Nisan ayı sonlarında ülkemize gelmeleri için davet etti.
 
Finans piyasalarının en önemli gündem maddesi haline gelen IMF anlaşması ile ilgili en ayrıntılı açıklamayı ise Başbakan Tayyip Erdoğan yaptı. Bugün İstanbul’da bir dizi temaslarda bulunan Erdoğan, Çırağan Sarayı’nda gazetecilere yaptığı açıklamalarda, “IMF karşısında ilkelerimizden taviz vermemiz söz konusu olamaz” dedi. 

Özellikle herhangi bir siyasi dayatma olması halinde kabul edilmeyeceğinin geçmişte sık sık açıklandığını belirten Erdoğan, bazı dayatmalar nedeniyle stand-by anlaşmasından vazgeçildiğini söyledi. Bir gazetecinin, “Daha önce bir hafta içerisinde anlaşma yapılacak” şeklindeki açıklamalarını hatırlatması üzerine, Başbakan şöyle konuştu: 

“O açıklamayı yaparken bir noktanın daha altını çizdim. Bizim ilkelerimiz var ve bu konuda taviz vermeyeceğiz dedim. IMF bizden kabul edemeyeceğimiz taleplerde bulundu.`` Erdoğan, bu dayatmalara örnek olarak belediye gelirlerinin denetlenmesin gösterdi. 

Belediye gelirleriyle ilgili taleplerin kabul edilmediğini belirten Erdoğan, “Sadece bu konu değil, başka konularda da anlaşma sağlanamadığı için IMF ile bir stand-by yapılmadı” diye konuştu. 

Erdoğan gelişmeleri şöyle değerlendirdi: “Son geldiğimiz noktada Türkiye’nin ekonomik noktada ayakları üzerinde duran bir ülke ve böyle bir anlaşmaya gerek kalmadığı kanısı IMF’de de oluştu. Böyle bir anlaşmanı yapılmayacağına ortak olarak varmış durumdayız. Mayıs ayında yine yapılmakta olan madde 4 diye nitelendirilen konuyla ilgili çalışmalar devam edecek. Türkiye malum IMF üyesi 192 ülkeden biri bu çalışmalarımızı rutin bir şekilde devam ettireceğiz. Bizim stand-by olarak anlaşma yapmamız söz konusu değil.”(İHA)

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR