Vekiller de THY`ye İsyan Etti

TBMM Dışişleri Komisyonu`nun Ak Partili üyeleri, THY Genel Müdürü Temel Kotil`i "Fiyat fahiş, rötar çok, sefer az, koltuklar dar, ikram yok, atıl havaalanı çok" diyerek eleştiri yağmuruna tuttu.


Kotil`in sınıf arkadaşı Komisyon Başkanı Ak Partili Murat Mercan eleştiri bombardımanına katılarak "Anadol Jet`le yolculuk edince kendimi Pakistan havayollarında gibi hissediyorum" diye konuştu.


Dışişleri Komisyonu, dünkü toplantısında Suriye ile ilgili 24 anlaşmadan 9`unu kabul etti.


`İNSAF, BÖYLE FİYAT OLUR MU?`


Havacılık alanındaki bir anlaşma nedeniyle toplantıya katılan THY Genel Müdürü Kotil, iktidar ve muhalefet milletvekillerinin tepkisiyle karşılaştı. Anadolu Jet`in özellikle vatandaşların hava ulaşımından daha yaygın biçimde yararlanabilmesi için daha ekonomik fiyatlarla hizmet sunmak üzere kurulduğunu ifade eden milletvekilleri, İstanbul-Urfa, İstanbul-Mardin biletlerinin 200 TL`nin üzerinde olduğunu belirterek, "İnsaf böyle bilet fiyatı olur mu?" diye sordular.


3 ay önceden biletini almış insanların 69 TL`ye istedikleri yere uçabildiklerini, ancak cenaze, doğum, toplantı gibi acil durumlar nedeniyle uçmak zorunda kalan insanların 200 TL`nin üzerinde ödemek zorunda kaldıklarını ifade eden vekiller Kotil`e, "Siz Anadolu Jet`in karını Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi vatandaşlarından mı çıkartmaya çalışıyorsunuz?" çıkışında bulundular. Vekiller bilet fiyatlarının daha makul bir seviyeye çekilmesini istediler.


CHP Bursa Milletvekili Onur Öymen, "Bursa`da havaalanı yüksek binalar ve şehrin içinde kaldığı için kullanılamıyor. İstanbul`da iki pist birbirine yakın olduğu için aynı anda uçuş yapılamıyor. Antalya Gazipaşa Havaalanı`nda dağ nedeniyle uçuş yapılamıyor. Havaalanı yapıldıktan sonra mı o dağ çıktı. Onca havaalanı yatırımı boşa gidiyor" diye konuştu.


SINIF ARKADAŞI AFFETMEDİ


Kotil`i sınıf arkadaşı Mercan da affetmedi. Görevi nedeniyle kendisinin çok seyahat etmek zorunda kaldığını belirten Mercan, "Anadolu Jet bildiğimiz dolmuş uçağı gibi. Kendimi ABD`nin en kötü havayolu şirketiyle, Pakistan havayollarıyla uçuyormuşum gibi hissediyorum. Rötarlar çok. Vaktim havalanlarında uçak beklemekle geçiyor. Artık Ankara`dan İstanbul`a uçakla değil arabayla gitmenin daha akıllıca olduğunu düşünüyorum" dedi.


KOTİL: ŞİKAYETLERİ İNCELETECEĞİM


Milletvekillerinin şikayet bombardımanı karşısında Kotil, "Şikayetlerinizin bir çoğunu inceleteceğim. Ancak yeniden yapılandırma projelerimiz var. Atıl havaalanlarını hızla işler hale getiriyoruz. Yüksekova, Tatvan buralara uçuşlar olacak. Hatta yaz döneminde Bozcaada`ya uçak seferlerimiz başlayacak. Dediklerinizin hepsini aşacağız" karşılığını verdi.


ÖYMEN`DEN SU ANLAŞMALARINA İTİRAZ


Komisyon toplantısında Türkiye ile Suriye arasında "Sınır Kapılarının Ortak Kullanımı", "Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri Alanlarında İşbirliği", "Su Kaynaklarının Verimli Kullanımı ve Kuraklıkla Mücadele", "Su Kalitesinin İyileştirilmesi", "Asi Nehri Üzerinde Dostluk Barajı Adı Altında Ortak Baraj İnşa Edilmesi", "Dicle Nehrinden Su Çekilmesi İçin Suriye Topraklarında Pompa İstasyonu Kurulması", "Tarım Alanında Ekonomik, Bilimsel ve Teknik İşbirliği", "Hayvan Sağlığı Alanında İşbirliği", "Bitki Koruma ve Karantina Alanında İşbirliği" anlaşmaları görüşülerek benimsendi.


CHP`li Öymen su ile ilgili anlaşmalara genel anlamda itiraz etti. Türkiye ile Suriye arasında su konusunda yıllara dayanan bir görüş ayrılığının bulunduğunu ifade eden Öymen, toplantıya katılan Dışişleri Bakanlığı temsilcilerine "Bu görüş ayrılıkları giderildi mi?" sorusunu yöneltti. Öymen, "Hayır iki taraf da görüşlerinde ısrarlı. Herkes aynı noktada" yanıtı üzerine, "O zaman bu anlaşmaları nasıl yapıyoruz?" diye sordu. Öymen, imzalanan bazı anlaşmalarda diplomaside görülmemiş biçimde "süresiz" olanlar bulunduğunu belirterek, "Bu nedenle CHP olarak biz bu anlaşmalara onay verilmesini doğru bulmuyoruz" dedi. Öymen, komisyon raporuna muhalefet şerhi yazacağını söyledi.


(ensonhaber-urfaha)

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR