Kaddafi ülkeyi terketti mi?

Bingazi`de isyancılar şehri ele geçirdikleri iddiasında, olaylar başkent Trablus`a yayılıyor. Libya lideri Muammer Kaddafi`nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, ülkesinin iç savaşın eşiğine geldiğini söyledi. 7 günde ölenlerin sayısının 900`ü bulduğu iddia ediliyor. Teyit edilemeyen bazı bilgilere göre, Muammer Kaddafi dün gece ülkeyi terketti. 

S
eyfülislam Kaddafi devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasında, isyancıların silah ele geçirdiklerini ve onbinlerce kişinin Trablus`a gelmekte olduğunu belirtti, "Şu anda Bingazi`de sivillerin kullandığı tanklar dolaşıyor. El Bayda`da insanların tüfekleri var ve birçok silah deposu yağmalandı" dedi. 

S
eyfülislam Kaddafi, "Bizim silahlarımız var, ordunun silahları var, Libya`yı yıkmak isteyenlerin silahları var" diye konuştu. 

Libya ordusunun şimdi asayişi sağlamak için temel bir rolü bulunduğunu, çünkü söz konusu olanın Libya`nın birliği ve istikrarı olduğunu söyleyen Kaddafi, "Libya bir yol ayrımında. İster bugün reformlar konusunda anlaşalım, isterbinlere değil, ölen 84 kişiye ağlamayalım, tüm Libya kan gölüne döner. Libya, Mısır veya Tunus değil. Libya ordusu büyük rol oynayacak, Tunus veya Mısır ordusu değil. Muammer Kaddafi, Zeynelabidin Bin Ali değil, Mübarek değil. Libya`dan bir parmak yer vermeyiz. Libya`da yaşayacak, Libya`da öleceğiz" diye konuştu. 

Muammer Kaddafi nerede?

Bu arada, teyit edilemeyen bazı bilgilere göre, olayların başlamasından bu yana hiçbir açıklama yapmayan Libya lideri Muammer Kaddafi, dün gece ülkeyi terketti. 

ABD ve AB kaygılı

Gelişmeleri izleyen ABD Dışişleri Bakanlığı, Libya`da son birkaç günde yüzlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı yolunda haberler geldiğini belirterek, Trablus makamlarını barışçı gösterilere izin vermeye çağırdı. 

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley yaptığı yazılı açıklamada, "Unsurları teyit etmeye çalışıyoruz, ama son birkaç gündeki olaylar sırasında yüzlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı yolunda haberler alıyoruz" dedi. 

Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının dün akşamki çalışma yemeğinin sonunda yayınlanan açıklamada da, Libya lideri Muammer Kaddafi, halkının "meşru" beklentilerine yanıt vermeye ve barışçı gösteri yapanlara karşı şiddete başvurmaktan "derhal" vazgeçmeye çağrıldı. 

AB adına açıklama yapan Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, "Libya yönetimi reform için halkın meşru talep ve isteklerine açık bir diyalogla yanıt vermeli" dedi. 

Tunuslular kaçıyor

Öte yandan, Libya`da çalışan yüzlerce Tunuslu, Ras-Jdir sınır noktasından geçerek ülkelerine sığındı. Kendi güvenlikleri için kaçtıklarını ifade eden Tunuslular, Libya`da "tam bir katliam" olduğunu söylediler. 

DIŞİŞLERİ`NDEN KRİZ MERKEZİ

Türk Dışişleri Bakanlığı da, Ortadoğu bölgesindeki Türk vatandaşlarını etkileme potansiyeli bulunabilecek gelişmeleri takip etmek ve vatandaşların durumlarıyla ilgilenmek amacıyla "Kriz Merkezi" oluşturdu. 

Kriz Merkezi`ne ulaşılabilecek telefon ve faks numaralarıyla e-posta adresi ise şöyle:

Dışişleri Bakanlığı Kriz Merkezi
Telefon: 0312-292 2600, 0312-292 2601, 0312-292 2602
Faks: 0312-292 2754
E-posta: kriz1mfa.gov.tr, kriz2mfa.gov.tr, kriz3mfa.gov.tr

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türk vatandaşlarının talepleri doğrultusunda geçici olarak nakledilmeleri amacıyla Libya`nın Bingazi kentine bir uçak gönderildiği, ilave seferler yapacak uçakların beklemede olduğu kaydedildi. 

Açıklamada, Bingazi ve cevresinde faaliyet gösteren Türk şirketleri ve çalışanlarıyla ilgili olarak gelen taleplerin 24 saat mesai düzeninde çalışan Trablus Büyükelçiliği ve Bingazi Başkonsolosluğu ile paylaşıldığı, alınan bilgilerin müracaat sahiplerine ulaştırıldığı kaydedildi. 


İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR