BAŞBAKAN`DAN TEKEL İŞÇİLERİNE: OYUNA GELMEYİN

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özelleştirmenin AK Parti iktidarı döneminde başlamış bir süreç olmadığını belirterek, TEKEL işçilerine "oyuna gelmeyin" çağrısında bulundu.

Erdoğan, yeğeni Mehmet Erdoğan`ın bir uyuşturucu operasyonu kapsamında tutuklanmasıyla ilgili olarak da, "Benim değerlerimle uyuşmayan bir yapısı vardır. Yeğenlikten silmiştim" diye konuştu.

Resmi bir ziyaret için Katar`a giden Başbakan Erdoğan, hareketinden önce Atatürk Havalimanı`nda basın toplantısı düzenledi. Türkiye ile Katar arasında son 7 yıl içerisinde çok ciddi dostluk ve kardeşliğe katkısı olan gelişmeler söz konusu olduğunu ifade eden Erdoğan, "Amacımız, her bölge ülkesiyle olduğu gibi, gücünü halklarımız arasındaki tarihi ve kültürel bağlardan alan bu ilişkileri ortak menfaatler temelinde çok daha ileriye taşımaktır.

Ziyaret çerçevesinde yapacağımız görüşmelerde, işbirliğimizin daha da geliştirilmesi imkanlarını araştıracağız. Ziyaretimiz çerçevesinde Katarlı muhataplarımla ayrıca yapacağımız temaslarda, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin siyasi boyutlarını da değerlendireceğiz" dedi.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, bazı arazilerin yasaya aykırı şeklinde devredildiği iddialarına karşılık, "Bu konuda piyasada spekülatör çok. AK Parti iktidarı bugüne kadar bu ülkede bu milletin kendine ait olan ne menkulü, ne gayrimenkulü kimseye peşkeş çekmemiştir. Çekmez, kimse ye de müsaade etmez. Piyasada bu konuda iş takipçisi olan insanlar olduğu gibi, medyada da bu tür insanlar var. Medyada bunun takibini yapanlar önce kendi patronlarına baksınlar, sonra piyasaya baksınlar. Biz belediyelere, birçok vakıf üniversitelerine de bu noktada yasanın vermiş olduğu yetkileri kullanmak suretiyle bu tür devir teslimler yapmışızdır, yapmaktayız. Yasaya aykırı herhangi bir şey buralarda söz konusu değil. Peşkeş çekmek falan bunlar iktidarımızın uygulama alanı içerisinde yoktur" diye konuştu.

Erdoğan, TEKEL işçileri konusunda da açıklamalarda bulunarak, konunun çok abartıldığını söyledi. Olayın tüm TEKEL işçilerini kapsamadığını belirten Erdoğan, "Özelleştirme kapsamı olanlar zaten bu kapsamda süreç neyi gerektiriyorsa aynı şekilde bunu paylaşmışlar. TEKEL`in binlerce mensubu bu noktada yerlerini almışlardır. Bunlar özelleştirme kapsamında değil, kapatılan tütün işleme depolarıyla alakalıdır. Devlet bu depoları kapatıyor, kapatırken de ihbar ve kıdem tazminatlarını ödüyor, işi bitiriyor.

Biz dedik ki kapatıyoruz ama madem sendikaların böyle bir talebi var. Biz buralardaki vatandaşlarımızı açıkta bırakmayalım, bunları da her ne kadar yoksa da 4C kapsamı içine alalım. Bütün yaptıklarımıza rağmen hedef saptırmak suretiyle ortaya başka şeyler çıkarmak istiyorlar" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, özelleştirmenin AK Parti iktidarı döneminde başlamış bir süreç olmadığını ifade ederek, "Bu işçiler, memur sendikalarına rahatlıkla üye olabiliyorlar. Tamamıyla ölmüş bitmiş olan özelleştirme kurumunu harekete geçirdik. İşçilerin büyük kısmı bu olayı tasvip etmiyor. İşçilerin 4C`ye geçmek için ay sonuna kadar süreleri var. Kabul etmezlerse işsiz kalırlar. 8 bini tazminatlarını aldı, 200 kişi kaldı. Biz devlet yönetiyoruz, kasaba devleti değil. Burada bir karar alındığı zaman buna herkes uyar. TEKEL işçilerine sesleniyorum; biz hiçbir zaman sizlere zulmetmedik, zulmetmeyiz, gidin 4C müracaatınızı yapın, oyuna gelmeyin" açıklamasında bulundu.

Erdoğan, yeğeni Mehmet Erdoğan`ın bir uyuşturucu operasyonu kapsamında tutuklanmasıyla ilgili olarak, "Verilen haber doğru. Bu konuda ben zaten gereği neyse bunu yapın dedim. Yeğenimle başbakanlığımın ilk zamanlarında bir görüşmem olmuştur. Ondan sonra da adeta yeğenliğimden silmişimdir. Benim değerlerimle uyuşmayan bir yapısı vardır. Şu anda da hukuk neyse, yasalar neyi gerektiriyorsa bunu yapmışlardır. Ben de ona özellikle saygı duyarım" dedi.

Son olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ`un sözlerinin hatırlatılması üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

"Medya üzerinden böyle bir tartışmanın içerisinde yer almam. Genelkurmay Başkanım ile her hafta olağan toplantılarımı yapıyoruz. Bu konuları gerekirse orada görüşürüz. Bu tür spekülasyonlar içerisinde bir başbakan olarak yer alırsam, bizler bu makamı iyice küçültmüş oluruz. Ben sizin önemsediğiniz kadar önemsemiyorum. Benim de moralim zaman zaman bozuluyor. Bazen şirazesinden çıktığı oluyor."

Erdoğan ile birlikte, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve bazı işadamları da Katar`a gitti.(İHA)

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR