ZEYNEP KARAHAN USLU KESİNLEŞTİ

2002 yılında İstanbul’dan Milletvekili seçilen Hemşehrimiz Zeynep Karahan Uslu bu seçimlerde AK Partiden kesin Milletvekili adayı oldu..

İstanbul’dan seçilebilecek iyi bir sıradan aday gösterilecek olan Zeynep Karahan Uslu son olarak AK Parti MKYK’da da görev alıyordu.

Zeynep Karahan Uslu ile daha önce bizzat Başbakan Erdoğan görüşerek aday adayı olmasını istemişti.

Zeynep Karahan Uslu özellikle son 4 yıl içersinde Şanlıurfa’ya daha sık gelmeye başlamıştı. Zeynep Karahan Uslu’nun Şanlıurfa’ya her gelişinde çeşitli sivil toplum kuruluşlarını aynı zamanda yakını olan Uğur Dersaneleri Genel Müdürü Emin Karahan ile birlikte ziyaret ediyordu.Zeynep Karahan Uslu ilk dönem Milletvekilliği süresince İstanbul’daki Şanlıurfa ve ilçelerin Dernek Başkanlarının sorunlarıyla yakından ilgiliydi.

Bu dönem ise Şanlıurfa’nın da bir Milletvekili gibi aktif olarak Şanlıurfa’nın sorunlarıyla ilgileneceğine kesin gözle bakılıyor…

Zeynep Karahan Uslu Kimdir

1969 İstanbul doğumlu olan Uslu, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı üniversitede SBE Tanıtım ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

 1991-94 yıllarında İ.Ü. İletişim Fakültesi’nde, 1994-2002 yıllarında İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

 3 Kasım 2002 seçimlerinde İstanbul 2. bölge milletvekili seçilerek 22. Dönem Parlamentosunda “en genç kadın üye” olarak görev yaptı.

 Parlamentoda “Avrupa-Akdeniz Parlamenter Asamblesi(AAPA) Türk grubu Başkanlığı”, “Çevre Komisyonu Sözcülüğü”, “Pakistan Dostluk Grubu Başkan Vekilliği”, “Avrupa Parlamentolar Arası Nüfus ve Kalkınma Forumu Üyeliği” ve “Türkiye-İtalya Parlamentolar arası İşbirliği Protokolü Eş Başkanlığı” görevlerini üstlendi.

 Uslu halen mensubu olduğu AK Parti’de Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı olarak siyasi hayatına devam etmekte ve “İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi Başkanı” ve öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

 İngilizce bilen, sosyoloji, iletişim, siyasal iletişim ve kadın konularında uzmanlaşan Dr. Uslu’nun Televizyon ve Kadın(2000), İstanbul Rehberi (1996), Kırk Yıllık (1992) isimli kitapları ve çalışma konuları üzerine çeşitli akademik yayın, dergi ve gazetelerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

 Ulusal ve uluslararası ölçekte çeşitli ödüller alan Dr. Uslu International Comminication Association (ICA), Standing Committee Euro-Mediterranian Partnership of The Local and Reginol Authoroties(COPPEM) Kadın Hakları Komisyonu Sözcüsü, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu(TURİNG), The Nonviolent Radical Party, Accademia Italiana Della Cucina gibi çok sayıda sivil toplum kuruluşuna çeşitli kademlerde görev yaparak katkı sağlamaktadır.

 Uslu evli ve bir çocuk annesidir.


İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR