ÇATIŞMALI ORTAMDAN GELİP BARIŞI SAĞLADILAR

Şanlıurfa`nın Ceylanpınar ilçesinde, aralarında otuz yıldır kan davası olan aynı aşirete mensup iki aile, Suriye`deki çatışmalı ortamdan gelen aşiret liderlerinin araya girmesiyle sona erdirildi.
Ceylanpınar ilçesine bağlı Gümüş köyü ile Muratlı köyüne bağlı Advan aşiretine mensup Keskin ve Yarar ailesi arasında 30 yıldır devam eden kan davası Suriye`nin Haseki iline bağlı Rasulayn ilçesinden gelen aşiret liderlerinin devreye girmesiyle sona erdi. Aralarında kan davası bulunan iki ailenin fertleri, Gümüş köyünde düzenlenen barış yemeğinde bir araya gelip barıştılar. İki aile mensupları bir daha kan davasının yaşanmaması için söz verdi. Yaklaşık iki bin kişinin katıldığı barış yemeğinde, 50
küçükbaş hayvan kesilirken, 600 kilo pirinç kullanıldı. Barış yemeğinin ardından aylardır Suriye`de devam eden çatışmalı ortamdan Türkiye`ye gelip barışı sağlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşayan aşiret liderlerinden Mehmet El Hulü ve Nuri El Hebluşi "Advan aşiretinin liderleri olarak aynı aşirete mensup iki ailenin barışmasına vesile olduğumuz için mutluyuz. Allah hiç kimseye kan davası yaşatmasın" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR