Bugün, 4 Temmuz 2020 Cumartesi

 Türksat  Uydusu  Frekans: 12685 - Symbol: 30000 - Polarizasyon: V (Dikey) - Fec: 2/3         TV Canlı İzle     

Şanlıurfalı Kardelenler?in Mezuniyet Sevinci

Turkcell’in Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte 11 senedir yürüttüğü Kardelenler Projesi kapsamında burs alarak eğitim gören kız öğrenciler, başarı yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. 2010-2011 eğitim yılı sonunda 45 Şanlıurfalı  Kardelen liseden mezun oldu. 

Turkcell’in, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile ekonomik imkansızlıkları nedeniyle eğitimlerine devam edemeyen kız çocuklarına, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla yürüttüğü Kardelenler projesi, meyvelerini vermeye devam ediyor. 45’i Şanlıurfalı  olan toplam 2 bin 40 Kardelen liseden, 283 Kardelen de üniversiteden mezun oldu.  Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyaya örnek gösterilen proje ile burs alan Kardelenler, eğitim hayatlarında ve meslek sahibi olma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar. Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, Kardelenler’in Türkiye adına çok önemli bir proje olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Turkcell olarak her yıl 10.000 kız öğrenciye burs veriyoruz. Bu eğitim döneminde de 2.323 kızımız lise ve üniversiteden mezun olarak meslek sahibi olma yolunda bir adım daha attılar. Kardelenlerimizle gurur duyuyoruz” dedi. ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel ise, “Çeşitli sebeplerle öğrenimlerine devam edemeyen kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlanması için 22 yıldan beri çeşitli projelere imza atıyoruz. Bugün mezun olan Kardelenlerimiz yolumuza devam etmek için bize umut ve güç veriyor. Turkcell ile birlikte yürüttüğümüz Kardelenler hedefe ulaşmadaki başarısı nedeniyle tüm dünyaya örnek gösterilen bir proje haline geldi. Daha fazla kızımıza fırsat eşitliği sağlamaya yönelik yeni projeler için kurum ve kuruluşları işbirliğine davet ediyoruz” sözleriyle duygularını dile getirdi. 

Kardelenler projesi hakkında 

28 Ağustos 2000 tarihinde Turkcell ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulan proje, Türkiye genelinde, okuma azmi ve kararlılığı gösteren 5.000 kız öğrenciye eğitim bursu vererek başladı. 2007 yılında Turkcell projenin kapsamını genişleterek her yıl burs sayısını 10.000’e çıkardı.

 Belgeseli yapıldı ve örnek proje seçildi

Kardelenler Projesi, 2009 yılında, dünyaca ünlü belgesel kanalı National Geographic tarafından belgesel haline getirildi. Mart 2010’da Kardelenler Birleşmiş Milletler tarafından örnek proje seçilerek, tüm dünyaya tanıtıldı.


İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR