6. ULUSAL BAHÇE BİTKİLERİ KONGRESİ BAŞLADI

Düzenlenen kongre açılış törenine Şanlıurfa Vali Yardımcısı Soner Zeybek, Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Atilla Eriş, TAGEM Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Necdet Kaplan, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Güvenç, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Emin Dursun, Üniversitemiz Fakülte Dekanları, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri, Akademisyenler katıldılar.

 

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongrede Prof. Dr. A. Yıldız Pakyürek(Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı), Prof. Dr. Bekir Erol Ak(Kongre Başkanı), Prof. Dr. M. Ali Çullu(Ziraat Fakültesi Dekanı), Doç. Dr. Masum Burak(TAGEM Genel Müdürü), Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu(Rektör), Sadrettin Karahocagil(GAP BKİ Başkanı), Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba(Belediye Başkanı), Prof. Dr. Mehmet Atilla Eriş(YÖK Yürütme Kurulu Üyesi), ve Şanlıurfa Vali Yardımcısı Soner Zeybek birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından plaket takdimine geçildi.

Meyve, sebze ve süs bitkileriyle, bağcılık konusunda çalışan akademisyenlerin araştırma enstitüleriyle, diğer kamu ve özel sektör kuruluşlarında bu alanlarda çalışan araştırmacı ve sektör temsilcileri ve diğer ilgilileri bir araya getirerek bilgi ve deneyim paylaşımının sağlanacağı bir ortam oluşturabilmek ve bahçe bitkileri yetiştiriciliğinin geleceğinin şekillenmesine katkıda bulunarak bahçe bitkileri konusunda çalışmaların ortaya koyduğu gelişmeleri tartışmak, sorun alanlarını araştırmak ve çözüm önerileri geliştirmeyi amaçlayan kongreye 500 akademisyen iştirak etmiş olup, düzenlenen kongrede 112 sebze dalında 192 meyve, 47 bağcılık ve 50 süs bitkisi olmak üzere 401 bildiri sunulmuştur. Ayrıca 360 poster bildiri yayınlanmıştır

            Açılış konuşmalarından sonra YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Atilla Eriş “Tarımsal Yüksek Öğretim ve Bahçe Bitkileri” konulu sunumunu yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR