KOMİSYONLARDA MUHALEFET ETKİSİ

İl Genel Meclisinin son gün oturumu sakin geçti.. Saadet Partisinin üye sayısının 6 Ya çıkması ve Gurup oluşturmasıyla birlikte tüm dengelerde değişmiş oldu..

Plan ve Bütçe Komisyonuna AK Parti 3 Üye, Muhalefet 4 Üye verdi. Bu durum İmar Komisyonunda da geçerli oldu.. Mevcut 10 Komisyonunun dışında yeni kurulan 4 Komisyonda da Muhalefet İktidar Partisine göre sayısal üstünlük sağladı..

Toplantı öncesi AK Parti Gurup Başkanı Abdülkadir Kol, BDP Gurup Başkanı Halit Yıldıztekin, DP Gurup Başkanı İbrahim Bucak ve SP Gurup Başkanı Ömer Kapaklı Partilerine düşen üyelerin isimlerini belirleyerek toplantıya katıldı.

Yapılan Komisyon seçiminde Plan ve Bütçe Komisyonu şu şekilde oluştu

İbrahim Bucak (DP)

İbrahim Aslan (SP)

Abdurahman Çiftçi (BDP)

İbrahim Oğur (BDP)

Mustafa Yavuz (AK Parti)

Sait Bağlı (AK Parti)

Hüseyin Çetiner (AK Parti)

İmar Komisyonu ise su şekilde oluştu:

Zeki Ulumaksan (BDP)

Salih Işık (BDP)

İbrahim Bucak (DP)

Necmettin Sağlam (SP)

Hasan Genç (AK Parti)

Mustafa Palmanak (AK Parti)

Feyyaz Soylu (AK Parti)

Eğitim Kültür : Abdülkadir Kol , Mehmet Demirkan, Hikmet Başak (AK), Abdurrahman Demir (BDP), İsa Yılmaz (DP)

Çevre ve Sağlık Komisyonu : Halaf Kete, Hikmet Başak, Mehmet Işık (AK), Sami Kılıç (BDP), Bekir Gümüştaş (DP)

İçişleri Komisyonu : Necdet Kılıç, Halit Özyavuz, Abdülkadir Boğa (AK), Mustafa Ekinci (BDP), İbrahim Halil Altıntas (DP)

Tarım ve Hayvancılık : Reşit Beşaltı, Bahri Aksoy, Süleyman Satan (AK), Fethi Yavuzel (BDP), Eyüp Tokdemir (DP)

Turizm ve Kültür : Mehmet Uğur Beyazgül, Hacı Ekinci, Mehmet Demirkan (AK), Zeynel Taş (BDP), Ömer Özyavuz (DP)

Sanayi ve Ticaret Komisyonu : Halil Ateş, Halaf Kete, Hüseyin Çetiner (AK), Mustafa Ekinci (BDP), Casım Cin (DP)

Engelliler Komisyonu : Süleyman Satan, Kadir Karadağ, Reşit Beşaltı (AK), Bozan Karayılan (BDP), İsa Yılmaz (DP)

Kadın Komisyonu : Mehmet Yavuzaslan, Halil Ataş,(AK), Ömer Ay (Bağımsız), Mehmet Yalçınkaya (BDP), Ömer Özyavuz (DP)

İnsan Hakları Komisyonu : Mehmet Işık, Sait Bağlı, Mahmut Yıldırım (AK), Halit Yıldıztekin (BDP), Casım Cin (DP)

Köylere Hizmet Komisyonu : Kadir Karadağ, Abdülkadir Boğa, Bozan Kılıç (AK), Mehmet Bozan Karayılan (BDP), Ahmet Boğa (DP)

AB Dış İlişkiler komisyonu : Mustafa Yavuz, Bozan Kılıç (AK ), Sami Kılıç (BDP), Eyüp Tokdemir (DP), Abdülkadir Çoban (SP)

Gençlik ve Spor Komisyonu : Ömer Kapaklı (SP), Abdurrahman Demir (BDP), İbrahim Bucak (DP), Mehmet Yavuzaslan, Bozan Kılıç (AK)

Medya ve Tanıtım Komisyonu : Ömer Kapaklı (SP), Zeynel Taş (BDP), Bekir Gümüştaş (DP), Bahri Aksoy, Hacı Ekinci (AK)

AR-GE Komisyonu : Celal Bayuk (SP), Mehmet Yalçınkaya (BDP), Ahmet Boğa (DP), Necdet Kılıç, Muzaffer Kurt (AK)

Bu iki önemli komisyonda Muhalefet 4’e karşı 3 olduğu için Komisyon Başkanlıklarını da almış olacak.

Muhalefet arasında yapılan protokol gereği Plan ve Bütçe Komisyonluğuna Başkanlığa DP’den İbrahim Bucak aday oldu.. İmar Komisyonu Başkanlığına ise BDP’den Zeki Ulumaksan aday oldu. Her iki adayında sayısal üstünlükleri nedeniyle Komisyon Başkanlığına kesin gözle bakılıyor.

AK Parti mevcut 10 Komisyonda sayısal üstünlükleri nedeniyle Komisyon Başkanlıklarını ileride yapılacak seçimlerde elde edecek.

Yeni kurulan 4 Komisyonda ise Muhalefet 3’e karşı 2 üstünlük elde ettiği için yeni kurulan 4 Komisyon Başkanlığını elde edecek.

Geçen yıl Plan Bütçe ve Komisyon gibi tüm Komisyonlarda Başkanlığın AK Partide olmasının tek nedeni AK Partinin DP ile ittifak yapmasından kaynaklanmıştı. AK Parti ikinci yılda ittifakın bozulmasından yana olunca bu durum meydana geldi. SP ise 5 üyeden oluşuyordu. Gurup kurma imkanı bulamıyordu. DP’li Üye İbrahim Halil Altıntas’ın istifa edip SP’ye katılması nedeniyle SP gurup kurup Komisyonlara üye verme hakkını elde etmişti.

Yapılan seçimlerden sonra oluşan yeni tablo ile birlikte İl Genel Meclisinde de yeni bir dönem başlamış oldu.

İl Genel Meclisinin bundan sonraki oturumları geçen yılın aksine daha hareketli ve dinamik bir şekilde geçmesi ağır basıyor.

Yapılan seçimlerden sonra Partilerin Gurup başkanları Güneydoğu TV’ye özel açıklamalarda bulundular. Gurup başkanları yapılan seçimlerin Şanlıurfa Merkez, İlçeler ve Köylere hayırlı olmasını temenni ettiler.

PLAN BÜTÇE KOMİSYON SEÇİMİ YAPILDI

Öte yandan Plan Bütçe Komisyon seçimi ilerleyen saatlerde yapıldı. Barış ve Demokrasi Partisinin iki üyesi Saadet Partisinin de bir üyesi komisyon başkanlığına DP`li İbrahim Bucak`ı önerdi. Yapılan seçimlerde plan ve bütçe komisyon başkanlığına DP`li İbrahim Bucak resmi olarak seçilmiş oldu.

İmar komisyonu seçimleri ise önümüzdeki hafta yapılacak. İmar komisyonu seçimlerinde de DP ve SP`li adayların oyları ile BDP adayı Zeki Ulumaksan`ın seçilmesine kesin gözü ile bakılıyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR