ŞANLIURFA`DA YILDIRIM DÜŞTÜ, 18 HAYVAN TELEF OLDU

Şanlıurfa merkeze bağlı Sayburç Köyü`nde küçükbaş hayvanların otlatıldığı alana yıldırım düşmesi sonucu 17 koyun, 1 keçi telef oldu.
Edinilen bilgiye göre, köyde küçükbaş hayvanları otlatmaya çıkan çoban Mehmet Kırmızıaslan (19) 20 koyunla birlikte araziye çıktı. Hayvanlar belli bir süre alanda otlanırken, yağmur yağmaya başladı. Yağışla birlikte ortaya çıkan şimşek otlayan hayvanlara çarptı. Şimşek çakma anında arazide bulunan 17 koyun, 1 keçi telef oldu. Sağ kalan 2 koyun ise korkudan olay yerinden kaçarken, hayvanları koruyan çoban köpeği ise telef olan hayvanların başında dakikalarca bekledi. Şimşek`in çakmasıyla birlikte çoban Mehmet Kırmızıaslan bir süre baygınlık geçirdi. Kendine gelen çoban daha sonra babası Rıfat Kırmızıaslan`ı arayarak durumu bildirdi. Olay yerine gelen Rıfat Kırmızıaslan gördüğü manzara karşısında şok geçirdi. Çoban Mehmet Kırmızıaslan yakınları tarafından özel bir otomobille Balıklıgöl Devlet Hastanesi`ne kaldırılarak tedavi altına alındı.
Hayvanların sahibi Rıfat Kırmızıaslan durumu jandarmaya bildirdi. Olay yerine gelen jandarma ekipleri incelemelerde bulundu. 18 küçükbaş hayvanının telef olduğunu belirten Rıfat Kırmızıaslan, "Oğlum 20 adet küçükbaş hayvanı otlatmak için dağa çıkardı. Aradan birkaç saat sonra oğlum beni arayarak, yıldırımın düştüğünü ve 18 hayvanın öldüğünü söyledi. Ben olay yerine geldiğimde gördüğüm manzara karşısında şok oldum. Daha sonra akrabalarım oğlumu tedavi olması için hastaneye götürdüler. Şuan 20 adet küçükbaş hayvandan 18 tanesi telef oldu. Diğer 2 hayvanın nerde olduğunu bilmiyorum. 2 hayvan korkudan kaçarken, köpek ise hala burada ölen hayvanların başında duruyor. Oğluma bir şey olmadığı için çok mutluyum" dedi. (İHA)

İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR