Bugün, 22 Nisan 2021 Perşembe

 Türksat  Uydusu  Frekans: 12685 - Symbol: 30000 - Polarizasyon: V (Dikey) - Fec: 2/3         TV Canlı İzle     

ŞANLIURFA, OYUNCAK VE TEKSTİL İHTİSAS GÜMRÜĞÜ MAĞDURU

Şanlıurfa’da oyuncak ve tekstil ihtisas gümrüğünün bulunmayışı, üretici ve esnaf için hem masrafa hem de iş kaybına neden oluyor.

Şanlıurfa’daki tekstil üreticileri ve oyuncak sektörü temsilcileri büyük sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Şanlıurfa Gümrüğünde Tekstil ve Oyuncak İhtisas gümrüklerinin olmaması, sektörde büyük mağduriyetlere neden oluyor. Tekstil ve oyuncak sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, yurtdışından aldıkları ürünleri teslim alabilmek için çevre illere gitmek zorunda kalıyor. Bu durum hem zaman kaybı hem de ayrıca masraflara neden oluyor. Buna bağlı olarak da Şanlıurfa’da yatırım yapmak isteyen yatırımcılarda çekinmelere neden oluyor.

 

Her iki sektörle ilgili olarak Şanlıurfa’da ihtisas gümrük müdürlüklerinin olmadığını belirten sektör temsilcileri, bunun üreticileri ve esnafı zor duruma soktuğunu kaydetti. Sektör temsilcileri;  “Şanlıurfa’da bazı esnaflar oyuncak işiyle uğraşıyor ve yurtdışından oyuncak ithalatı yapıyor.  Ancak Şanlıurfa gümrüğünde oyuncak ihtisas gümrüğü olmadığı için Gaziantep ve Mersin’de bulunan ihtisas gümrüklerine gitmek zorunda kalıyor.  Yine Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde onlarca tekstil fabrikası var. Bu tekstil fabrikası sahipleri, Şanlıurfa’da tekstil ihtisas gümrüğü olmadığı için bunlar da mecburen civar illerdeki oyuncak ve tekstil ihtisas gümrüklerine gitmek zorunda kalıyor.  Bu hem masraf ve hem de iş kaybına neden oluyor” dediler.


İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR