Yeni iPhone ucuz geldi kapışıldı !

Yeni iPhone ucuz geldi kapışıldı !

 

Turkcell ve Vodafone’un Türkiye’ye 24 Eylül’de getirdiği iPhone 4’ün fiyatının beklenenin altında olması, cihazı daha önce ithal ederek getirenleri fiyat kırmak zorunda bıraktı. Operatörlerin 1.600 TL’ye yakın bir fiyata sattığı cihaz, grey market’te 2.700 TL’ye yakın fiyattan satılıyordu.

Akıllı cep telefonu iPhone 4’ün beklenenin altında 1600 TL gibi bir fiyata Türkiye pazarına girmesi, ‘grey market’de (üretici firma ve temsilcilerinden bağımsız olarak bir malın tamamen yasal yollardan ithal edildiği piyasa) fiyatların kırılmasına neden oldu. Türkiye’de eylül başında 2 bin 669 TL’den satışa sunulan iPhone 4’ün, grey market ve başka yollarla bugüne kadar 2 bin adet satıldığı tahmin ediliyor. Operatörlerin resmi olarak 24 Eylül’de piyasaya sunduğu iPhone 4, ilk iki gününde ise adeta yok sattı.

Gold’da fiyat 470 TL ucuzladı
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de heyecan yaratan iPhone 4’ü, operatörleren önce ithal ederek piyasaya sunan Gold Teknoloji Marketleri, fiyatları düşürdü. Gold Genel Müdür Yardımcısı Özcan Ceyhan, şu bilgileri verdi: “Cihazın Türkiye’ye bu kadar düşük fiyattan gelmesi beklenmiyordu. iPhone 3GS bile daha uygun fiyatta kaldı. Ürünü ilk getirdiğimizde 2 bin 669 TL’ye satıyorduk. Biz de fiyatlarımızı zararına da olsak düşürdük, 2 bin 199 TL’ye çektik. Şu ana kadar 1000 adet iPhone 4 sattık. İkinci parti mal getireceğiz. Operatörlerin getirdiği cihazlar kotalı satıldığı için herkes bulamyor. Bu nedenle halen talep görüyoruz. Biz ürünlere sadece ithalatçı garantisi verebiliyoruz.”

İlk kullanan olmanın bedeli
Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Caner Özgül de, teknolojiyi herkesten önce kullanmak isteyenler olduğuna dikkat çekerek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Teknolojiyi ilk kullanan olmak isteyenler, çok daha yüksek fiyatları, iki üç ay önce kullanmak için ödeyebiliyor. Ancak bu aşamadan sonra grey market da elinde mal kalanlar cihazları, düşük fiyattan satmak zorunda kalacak. Çünkü Vodafone ve Turkcell’in getirdiği iPhone 4’ün fiyatı 1600 TL ile grey marketin altında kaldı, çok iyi de talep gördü. iPhone 4’te operatörler yeni parti mallarını getirecek ancak salı gününden sonra ürün bulunamayabilir.”İLGİNİZİ ÇEKECEBİLİR