Müslüm ÇAP


AK PARTİ VE ADAYLARI


2009’da yerel seçimlerde Şanlıurfa’da hezimete uğrayan Ak Parti bu seçim başarı sağlaya bilir mi? Yanlış yönlendirmeler sonucu İl ve İlçelerde sadece Bozova’da kazanan Ak Parti faturayı o dönemin Milletvekillerine kesmişti. Bu yüzden 2014 yerel seçimlerinde Vekiller pekte etkili olmayacaklar gibi, peki bu başarıyı getirir mi?

Doğru tespit uygun aday şart, malum her anketten bir başka isim çıkıyor. Sağlam birinci elden bir anket çalışması yapılmalı, Halkın olumlu baktığı, ismi yıpranmamış geçmişi temiz, aşiretlerin değil Halkın desteğini alacak eğitimli adaylar ile yola çıkılmalı ve tüm bunların yanı sıra diğer Partilerin göstere bileceği adaylarında hesaplanması unutulmaması gereken bir diğer konu ise bazı adayların Parti üstünde olduğu.

Büyükşehir olmamızla birlikte dengelerde değişti. İlçelerde Mevcut Başkanların işi zor gibi tabi içlerinde avantajlı olanlarda var. Malum ne ekersen onu biçersin Harran Belediye Başkanı Mehmet ÖZYAVUZ ‘un daha önceden İl Genel Meclis Üyesi olması ve daha önceden Köylerle irtibatta olması ÖZYAVUZ’ için daha rahat bir seçim demektir. Ak Parti diğer Başkanlarında da bu artı ve eksileri hesaplamalı Büyükşehirde FAKIBABA’ yı saflarına katan Ak Parti neredeyse hangi adayı gösterirse göstersin rahat bir şekilde alacağını hesaplarken BDP’nin Osman BAYDEMİR’i gösterme ihtimali hesapları alt üst etti.

O yüzden Bakan Faruk ÇELİK üzerinde ciddiyetle durulmalı aksi taktirde Ak Parti Büyükşehirde tekrar hezimete uğraya bilir. Diğer yeni 3 İlçe ise kapalı kutu görünse de seçime renk katacağı kesin

Karaköprü’de Mevcut Belediye Başkanı Nihat ÇİFTÇİ Karaköprü Eski Belediye Başkanı Ahmet GÜZEL, Tub-Der Genel Başkanı Kenan KARATAŞ, Yusuf BADILLI ve İl Genel Meclis Başkanı Mustafa YAVUZ İsimleri Kamuoyunda dolaşıyor. Güçlü isimlerin yarıştığı kritik bölgelerden biri.

Haliliye BDP’ninde kendini göstere bileceği bir İlçe Ak Partinin yanlış tercihi Osman BAYDEMİR’in kesinleşmesi durumunda BDP avantaj sağlar unutulmaması gereken bir diğer konu Büyükşehirde ’ki adayın Merkez İlçeler ’ide etkileyecek olması.

Eyyubiye dedi kodularla Arap, Kürt ayrımı yapmaya çalışanlarla dolu bir İlçe Parti bu konuda dikkat etmeli kendi içinde bulunanlara da (ağacın kurdu içinde) Hasan OĞUL aylardır sahada Arap, Kürt ayrımı yapmaksızın sürekli birlik beraberlikten söz ederek herkesin adayı olduğunu kamuoyu ile paylaşıyor. Emekli Bürokrat  Ankara’da yılarca çalışmış eli kolu uzun biri ama yabana atılmayacak isimlerinde çıkacağı kesin TKDK Koordinatörü Mehmet EKİNCİ gibi son zamanlarda yaptığı çalışmalarla Kamuoyunda göz dolduran ve başarılar sağlayan isimleride unutmamak gerekir. Saadetten ilk Aday adaylığını açıklayan NURANİOĞLU ve   Diğer partilerinde çıkaracağı adaylarda küçümsenmemeli. Parti Eyübiye’de hem Kürtlerin hem de Arap ’ların beğenisini kazanmış bir isim seçilmeli. Yanlış bir tercih BDP ve MHP ye yarar.

Tüm bunlara rağmen kim seçilir bilemem ama Herkesin aklını başına alıp aşiretim, eşim, dostum demeden kendisine ve yaşadığı yere hizmet edebileceğine inandığı eğitimli, çalışkan insanları seçmesi gerekir . Aksi taktirde ne hizmet göre bilir nede hizmet istemeye hakkı vardır…….Saygılarımla